23.3 C
Skopje
18.6.2019 - 20:59

Струга подготвена за првиот фестивал „Енхалон“

Овој петок во Струга започнува првото издание на интернационалниот фестивал на современа музика и дигитални уметности - „Енхалон“. Организаторите најавуваат незаборавна фестивалска авантура со...

Јас сум режисер на својот животен филм

Коста Петров, писател и пиар-менаџер Ако работиш макотрпно на својот успех, ќе сфатиш дека сѐ што ти се случило е заслужено, вели Коста Петров Коста Петров...

Промоција на книги на Стојчевски, Пренџова и на Марковски

Во „Салон 19:19“ на Културно-информативен центар - Скопје утре ќе се одржи промоција на книгите: „Болката на јаболкото“ од Санде Стојчевски, „Мини прирачник за...

Филхармонијата со два концерта на отворено

И годинава, следејќи ја традицијата, на крајот од сезоната Македонската филхармонија излегува надвор од институцијата, надвор од стандардната концертна практика. На 23 и на 29...

„Бакхи – краток преглед на распадот“ најдобра претстава на „Војдан Чернодрински“

Годинава фестивалот, кој се одржуваше под мотото „Ова е наше време, време за театар“, понуди и придружна програма, како и промоции на театарска и...

Изведба на балетската претстава „Либертанго“

Во Националната опера и балет, со почеток на 20 јуни во 20 часот, публиката ќе може да ужива во балетската претстава „Либертанго“ од Астор...

Бев и сѐ уште сум воодушевен од повисоките ангелски чинови

Ретроспектива на Глигор Стефанов наскоро во МСУ Сламата и другите природни материјали (памук, сено, прачки од винова лоза) што ги користам се физички масивни, тешки...

Хари и Меган ја објавија првата фотографија од кралското бебе Арчи

Војводата и војвотката од Сасекс прв пат објавија фотографија од својот новороден син Арчи од близок кадар. Принцот Хари и Меган Маркл објавија прва фотографија...

Арената „Тоше Проески“ одекнуваше од хитовите на Здравко Чолиќ

  Најголемата музичка ѕвезда во регионот, Здравко Чолиќ, вчеравечер цели три и пол часа им ги пееше своите најголеми хитови на скопјани, во арената „Тоше...

Почина италијанскиот режисер Франко Ѕефирели

Италијанскиот режисер, Франко Ѕефирели почина на 96 години, по долга болест која во последниве месеци се влошила, пренесоа италијанските медиуми. Последните години ги минал во...