12.2 C
Skopje
20.9.2019 - 10:28

Мултиуметнички перформанс „МАРДАМ“ на Школка во Градски парк

Mултиуметничкиот перформанс „МАРДАМ“ ќе се одржи утре на Школка во Градскиот парк каде, со почеток во 19 часот, пијанистот Арда Мустафаоглу, придружуван од квартетот...

„Привремени фигури“ и „Злосторство на 21 век“ утре на МОТ

Програмата на 44. МОТ утре, 19 септември, продолжува во МКЦ и театар „Јордан Хаџи Константинов – Џинот“ во Велес со „Привремени фигури“ од Романија...

„Ролинг стоунс“ го реиздава албумот „Let It Bleed“

Британските рок-легенди „Ролингстоунси“ по повод 50-годишнината од првото издание на славниот албум „Let It Bleed“ ќе објават раскошно реиздание, преработено во моно и стереоверзија...

Промовирана аудиокнигата „Ова не е крај“ посветена на Тоше Проески

Националниот сојуз на слепите денеска ја промовираше аудиокнигата „Ова не е крај“ посветена на Тоше Проески, како и звучното месечно списание „Панорама“, кое е...

Уште една награда за Театарот за деца и младинци

Претставата Тоби се враќа со награда за најдобра анимација на кукли, од десетото Бугојанско куклено биенале во Босна и Херцеговина. Жири комисијата на...

Лилјана Ристеска создава уметнички дела со љубов

Прилепчанката Лилјана Ристеска трпеливо и многу посветено создава уметнички дела. Сликарството отсекогаш ѝ било голема љубов, но поактивно почнала да твори веднаш по пензионирањето....

Театарот е најголемата слобода што еден човек може да ја има

Петар Горко - 30 години на театарската сцена Познатиот македонски актер Петар Горко, на 12 септември, одбележа 30 години на театарските штици, јубилеј што во...

„Арапска ноќ“ со прилепскиот театар „Војдан Чернодрински“ вечерва на МОТ

Театарот „Војдан Чернодрински“ при Домот на културата „Марко Цепенков“ во Прилеп, вечерва од 22.30 часот со претставата „Арапска ноќ“ ќе настапи на годинашниот фестивал...

Посета на ректорот Плевнеш на фестивалот за човекови права во Тирана

Во текот на оваа недела, од 16 до 21 септември, во Тирана се одржува 14-то издание на Интернационалниот филмски фестивал на човековите права, на...

Квартетот на Пламенка Трајковска гостува во Штип

Гудачкиот квартет на Пламенка Трајковска вечерва гостува во Домот на културата „Ацо Шопов“ во Штип. Концертот, почнува во 20 часот, а на програмата се дела од...