13.4 C
Skopje
23.4.2019 - 20:30

Македонскиот центар на ИТИ одбележува 70 години

Македонскиот центар на ИТИ одбележува 70 години на меѓународната мрежа на ИТИ/УНЕСКО (1948-2018). Во соработка со фестивалот МОТ утре во 12 часот во Џебното...

Македонско-словенечка соработка во аудиовизуелните уметности

На дводневните меѓународни универзитетски свечености, по повод инаугурацијата на новиот ректор Либор Возар на универзитетот „Константин Филозоф“, во словачкиот град Нитра, меѓу официјалните гости...

Францускиот пијанист Лука Дебарг на отворањето на новата сезона на Филхармонијата

Македонската филхармонија ја почнува новата концертна сезона, вечерва во 20 часот, со концертот под наслов „Ново утро“, на кој ќе настапи врвниот пијанист од...

Каков е тој најдемократски инструмент: референдум што мора да успее?

Преспанскиот договор, кој е составен дел и на референдумското прашање, го имаат прочитано исклучително мал процент граѓани. Од друга страна, апелите и од страна...

Мајмунски сипаници му се закануваат на Балканот!

Заболувањето ѝ припаѓа на групата вирусни трески, од семејството флавивиридае, кое ги вклучува и жолтата и денга-треската. Оваа векторска болест ја пренесуваат крлежи, глодачи,...

Чифт чевли вреден 17 милиони долари изложен во Дубаи

Чифт чевли изработен од кожа, злато и дијаманти е изложен во Дубаи и е понуден на продажба за 17 милиони долари, што е апсолутен...

Нови сознанија за можен живот на Марс

Пред стотици милиони години на Марс постоела зона подобна за опстојување микроби, посочуваат новите сознанија на научната екипа под водство на Џеси Тарнас од...

Македонската филхармонија ја почнува новата сезона со концертот „Ново утро“

Со концертот „Ново утро“, на кој ќе настапи врвниот пијанист од Франција, Лука Дебарг, денеска ќе биде отворена новата концертна сезона на Македонската филхармонија. Дебарг,...

Очи во очи со Шарлин Спитери пред концертот на „Тексас“ во Скопје

„Првпат за името Македонија слушнав на „Евровизија“, рече пејачката на познатата британска група „Тексас“ на денешната прес-конференциаја во Скопје. Бендот во петок во СРЦ...

„Луди за љубов“ – премиера на Драмски театар

Претставата „Луди за љубов“ од Сем Шепард, а во режија на Деан Дамјановски в петок премиерно ќе биде изведена во Драмскиот театар - Скопје,...