4 C
Skopje
19.2.2019 - 22:42

„Гоцева мисла“ за Кирил Темков и за Жан-Патрик Конрад

Годинава добитници на меѓународната награда „Гоцева мисла“ се Кирил Темков од Филозофскиот факултет во Скопје и на Жан-Патрик Конрад, претседател на Европската академија на...

Мајкл Џордан донираше два милиона долари за Северна Каролина

Поранешната НБА ѕвезда Мајкл Џордан донираше два милиона долари за помош на загрозените по ударот на ураганот Флоренс во Северна Каролина. Џордан израснал и ги направил...

Зошто луѓето раскажуваат приказни за духови на Божиќ?

Божиќните приказни за духови се традиција, која оди поназад дури и од божиќните песни Ибанезер Круџ не е првиот фиктивен лик што гледал духови за...

Објавен романот „Карневал“ на Рави Хаж

Деновиве излезе преводот на романот „Карневал“ на наградуваниот канадски автор Рави Хаж. Ова е 159-то издание во прозната едиција „Проаза“ на издавачката куќа „Или-или“,...

Џуџестата планета „Гоблин“ ги менува сфаќањата за Сончевиот систем

Далечната планета-џуџе наречена „Гоблин“ е откриена со опсервациите што ги редефинираат сфаќањата за Сончевиот систем, пренесува „Гардијан“. Астрономите дојдоа до откритието барајќи ја хипотетичката масивна...

„Скопје креатива“ ќе донесе рекордни 44 настани и ексклузивни гости

И овој пат на фестивалот доаѓаат ексклузивни гости од повеќе области, кои ќе одржат работилници и предавања. Се најавуваат претставник на „Венециското биенале“ и...

Универзитетот „Колумбија“ експериментира со потребата за слатко

Колумбискиот универзитет во Њујорк разработува методи и начини за тоа како да ја елиминираме потребата за благо. Експериментот веќе дал позитивни резултати кај експерименталните...

Принтови од Ерос Иштван од Унгарија

Изложба на принтови од Ерос Иштван од Унгарија ќе биде отворена вечерва, во 20 часот, во Културно-информативниот центар. Ерос Иштван завршил на Академијата за...

Концерт за четирирачно пијано

Вечерва, во 20 часот, во камерната сала на Македонската филхармонија, ќе се одржи концерт за четирирачно пијано со едни од најистакнатите македонски пијанистки -...

Ретроспективна изложба на Ѓорѓи Здравев

Ретроспективна изложба на Ѓорѓи Здравев (1941-2007) ќе биде отворена вечерва, во 20 часот, во КИЦ. Ќе бидат презентирани цртежи и скици за филмска, телевизиска...