12 C
Skopje
22.9.2018 - 5:39

Ретропективна изложба од Васил Костов во Прилеп

Ретроспективна изложба од прилепскиот уметник Васил Косов ќе биде отворена во ликовната галерија на ЦК„Марко Цепенков“ во петок од 19.00 часот. Посетителите ќе...

На сцената на Стоби вечерва претставата „Нерон и јас“

На 17. Интернационален фестивал на античка драма „Стоби“ вечер во 21 часот ќе биде прикажана претставата „Нерон и јас“ според делото на Едвард Радзински....

„Пофалба на Демир Хисар“ низ објективот на девет чешки фотографи

Девет професори и студенти од реномираната школа за фотографии од Либерец, Чешка, гостуваат на уметничкото гумно во селото Слоештица во рамките на одбележување на...

Kонцерт на Октетот „Прилеп“

Октетот „Прилеп“ вечерва од 20.00 часот во изложбениот салон на ЦК „Марко Цепенков“ во Прилеп ќе одржи целовечерен летен концерт и пред љубителите на...

Дела од македонски композитори за крај на музичката програма на „Охридско лето“

Концертот се одржа по повод јубилејот од раѓањето на Ристо Аврамовски, Драгослав Ортаков и Стојан Стојков Врвните членови на македонската културна сцена и членови на...

Романтична сензуалност донесе Шпанската вечер на „Охридско лето“

Традиционалната Шпанска вечер на фестивалот „Охридско лето“ донесе неповторливи мигови за публиката преку извонредниот глас на сопранот Еугениа Боикс и пијано-изведбата на Ана Ферер....

Која компанија следна ќе се приклучи кон Фејсбук

Фејсбук може да се здружи со други големи компании и без да се соочува со антимонополски главоболки, ако избереме да влеземе во нови пазари,...

Романите на Павловски во дигиталната едиција „Киндл букс“

Глобалната дигитална едиција „Киндл букс“ на англиски јазик деновиве е збогатена со 12 романи на македонскиот писател Божин Павловски. Тоа се дела што освоиле...

Почнуваат 57. Струшки вечери на поезијата

Со традиционално читање на Константиновата Т'га за југ и палење на фестивалскиот оган пред Домот на поезијата, вечер почнува 57. издание на фестивалот Струшки...

Концерт на британскиот акапела секстет „The Queen’s Six“ во рамки на „Охридско лето“

Музичката програма на „Охридско лето“ за вечерва предвидува концерт на британскиот акапела секстет „The Queen’s Six“ што ќе се одржи во прекрасната акустика на...