Џенифер Анистон глуми мајка во комедијата „Кнедла“

Објавен е првиот трејлер за претстојната комедија „Кнедла“, која се темели на романот на писателката Џули Марфи од 2015 година. Сценариото за филмската адаптација...

Квизот „Арена“ со многу промени и со зголемен награден фонд

Единствениот квиз на знаење во Македонија, „Арена“, кој се емитува на телевизијата Алфа, продолжува со својот поход за пронаоѓање на натпреварувачите што сакаат да...

Прво цеде на македонскиот композитор Вулнет Таири

Македонскиот композитор, Вулнет Таири, неодамна го објави својот прв компактен диск, на кој се сместени пет композиции за различен инструментален состав како избор од...

Инсталацијата „Празна галерија“ од Методи Исков во Прилеп

Вечерва, во 19.30 часот, во ликовната галерија на ЦК „Марко Цепенков“, во Прилеп, ќе се одржи отворање на изложбата насловена „Празна галерија“ на прилепскиот...

„Вдовици“ од Меквин пристигнува во кината

Конечно во нашите кина пристигнува новиот крими-трилер „Вдовици од Меквин, режисерот на: „Глад“, „Срам“ и „12 години ропство“. Филмот доби одлични критики, како од...

Наневски, Сековски и Шемов изложуваат во Кавадарци

Во рамките на манифестацијата „Кавадаречка културна есен“, вечерва, во 19 часот, во галеријата на Домот на културата „Иван Мазов Климе“, ќе биде отворена изложбата...

„Боемска рапсодија“ и „Ѕвездата е родена“ меѓу најдобрите филмови

Магазинот „Тајм“ објави топ-листа од најдобри филмови од оваа година. Листата е составена од филмската критичарка Стефани Зачарек „Рома“ Филмскиот режисер Алфонсо Куарон го освои „златниот...

Чудесен подземен хотел изграден во Шангај (видео)

Хотелот во Кина изграден во јама од напуштен рудник Интерконтинентал Шангај Вондерленд, познат и како „Длабокиот Пит“ е и официјално пуштен во употреба. Туристичката атракција...

Конкурсот за млади музички таленти на „Андерфест“ фестивал се уште во тек

Скопје добива нов урбан фестивал „Андерфест“. Прогресивен, мултимедијален фестивал кој ги обединува музиката и уметноста и нуди тридневно комплетно уживање во сите сегменти од...

Втор Меѓународен фестивал по саксофон и кларинет „САКСКЛАР“-2018 и два хуманитарни концерта

Во организација на Детскиот културен центар – „Карпош“ во соработка со Град Скопје, денеска почнува второто издание на Меѓународниот фестивал по саксофон и кларинет...