13 C
Skopje
22.9.2018 - 3:46

Австралиска манекенка пронајдена мртва во Грција

Младата австралиска Инстаграм манекенка Синејд Мекнамара која беше пронајдена без свест на суперјахтата на мексиканскиот бизнисмен Алберт Бајлерес вo Joнскoтo Moрe, најверојатно се самоубила,...

Подобро е да има повеќе квалитет, отколку повеќе настани

Вечерва почнува 53. издание на МТФ „Војдан Чернодрински“. Како нов уметнички директор, што е тоа што ќе ѝ го понудите на публиката? - Пред сѐ, сакам...

Почина академик Милан Ѓурчинов

Академик Милан Ѓурчинов, кој почина завчера, на 90-годишна возраст, е најсуптилен македонски литературен критичар, кој со својата широка образованост и култивираност, со своите плуралистички...

Мадона од глава до пети го облече синот во Гучи за неговиот 13-ти роденден...

Мадона организирала забава во африкански стил за својот син Дејвид Банда, едно од четирите деца кои ги посвои од сиромашната африканска држава Малави. На...

Бидете дел од еко-проектот „Мижи! Замисли промена“

„Буден театар“ ја почна кампањата „Мижи! Замисли промена“, преку која се стреми да ги поттикне возрасните граѓани и децата активно да се вклучат во...

Жарко Башески со „Задушување“ на „Арт капитал“

Скулпторот со видеообраќање на Дунав, беше дел од уметниците што го отворија третото фестивалско издание во Сентандреја Со видеообраќање на лед-екран поставен на Дунав, скулпторот...

Семејството Вујисиќ изложува во „Вангел Коџоман“

Во галеријата „Коџоман“ во Струга е отворена изложбата „Мултиплицирани реалности“ на уметниците Мирко, Лидија и Марко Вујисиќ во организација на музејот „Доктор Никола Незлобински“....

Романот „Просечен индекс на среќата“ на македонски

Издавачката куќа „Антолог“ го најавува објавувањето на романот „Просечен индекс на среќата“ од португалскиот писател Давид Машадо. Книгата ја доби Наградата за литература на...

„Планината“ во Лос Анџелес се продава за милијарда долари

Имот наречен Планината, на височинка над Беверли Хилс во Лос Анџелес, е понуден на продажба за милијарда долари - највисоката цена постигната за еден...

„Секс пистолс“ како експлозија на панкот

Бренд-концепти: музички икони (19) Нивниот дебитантски сингл „Anarchy in the U.K.“ со својот текст многу остро ги критикуваше тогашната состојба во општеството и начинот на...