4 C
Skopje
16.1.2019 - 16:08

Новинските агенции бараат Гугл и Фејсбук да платат авторски права

Директори на 18 европски новински агенции, потпишаа иницијатива за промена на законите за авторски права, со цел Фејсбук и Гугл да се обврзат за...

Парк хотел и Спа го одбележаа вториот роденден

Во опуштен неделен бранч збогатен со неодоливи мириси на фантастичните кулинарски специјалитети, Парк Хотел и Спа го одбележа својот втор роденден. Амбасадорите и претставници на...

Трката за иновации го натерала Илон Маск да направи рез во „Спејс екс“?

Илон Маск, извршниот директор основач на компанијата „Спејс екс“, познат по своите амбициозни проекти, наводно, сменил седум членови на менаџерскиот тим од огранокот во...

Вечерва на МТФ „Војдан Чернодрински“ настапуваат Театар Комедија и Aлбанскиот театар

Петти ден од 53-то издание на фестивалот „Војдан Чернодрински“. Во официјалната програма програмата вечерва се настапите на Театарот Комедија од 19.30 со претставата „Дони...

Игор Станојоски добитник на „Рациново признание“ за романот „Диссомнии“

Игор Станојоски за романот „Диссомнии“ во издание на „Антолог“ е добитник на наградата „Рациново признание“ за 2018 година. Одлуката била донесена едногласно од жирито...

Изложба за постземјотресната обнова на Скопје во Атина

Фокусот е ставен на плановите на грчкиот архитект Константинос Доксијадис, кој во својата биографија ги има и плановите за Исламабад, Багдад, Дака и е...

Серена Вилијамс сака второ бебе

Американската тенисерка Серена Вилијамс многу сака да биде мајка. Тенисерката дури мисли да го остави спортот и да се концентрира на мајчинството. Во разговор со...

Се работи на новиот „Матрикс“

Сценаристот Жак Пен е одговорен што книгата „Реди плеер уан“ е адаптирана за филм. Во неговата биографија се наоѓаат и наслови како „Икс мен...

По 13-ти пат се организира АКТО-фестивал

Тринаесетти пат ќе се одржи Фестивалот за современи уметности АКТО од 23 до 25 август во Битола, во организација на Факултетот за работи што...

Филмот „Бикини Мун“ од вечер пред македонската публика

Во кино „Милениум“ вечер од 20 часот скопска премиера ќе има петтиот игран филм на Милчо Манчевски - американскиот „Бикини Мун“ кој македонскиот режисер...