Се продава модната куќа „Версаче“

Италијанскиот весник „Кориере дела сера“ објави денеска дека ќе се продава модната куќа Версаче, а најверојатно објавата ќе биде утре. Повикувајќи се на неименувани извори,...

Грчкиот „Екатимерини“ пишува за нашиот МСУ

Гиота Мирциоти пишува за Музејот на современата уметност во Скопје во својот текст за еден од најтиражните грчки весници „Екатимерини“. Во текстот таа се...

Сто години од раѓањето на архитектот Борис Чипан

Јубилејот „100 години од раѓањето на архитект Борис Чипан“ ќе биде одбележан со низа настани денеска во вилата „Уранија“ на МАНУ во Охрид. Манифестацијата...

„Акустик електроникс“ – оригинален музички перформанс

Фестивалот за современа музика „Модоарс“ најавува ексклузивен уметнички настан со наслов „Акустик електроникс“, кој ќе се одржи вечерва во 22 часот во клубот „Станица...

Земја на глечери, термални води и на вулкани

Површина: 102.775 квадратни километри Население: 332.529 жители Главен град: Рејкјавик Самото име на државата, земја на мразот, ви кажува сѐ што би требало да...

За „Морчиба“ неколкуилјадна, за Рундек помала но верна публика

Теренот на стадионот на АРМ во Градскиот парк беше преполн со публика, дојдена да ужива во песните на „Морчиба“, бенд што по настапот 2016...

„Сексот и градот“ и по 20 години сe уште актуелна и незаменлива

Верувале или не премиерата на култната серија „Сексот и градот“ беше пред 20 години, на 6 јуни 1998 година. Сместена и снимена во Њујoрк...

Марија Спасовска ќе ја претставува Македонија на Јуниорскиот Евросонг 2018

Марија Спасовска, ученичка во осмо одделение од Основното училиште „Александар Македонски“ од Скопје ќе ја претставува Македонија на 16-то издание на Јуниорскиот Евросонг кој се...

Одиграна драмската претстава „Рибарот и златната рипка пловат до Лапонија“

Театарот што работи во рамките на Домот на културата „Иван Мазов“ во Кавадарци, во Центарот за култура во Кичево, денес ја изведе новогодишната драмска...

НГМ ќе ја отвори годишната изложба на основни училишта

Националната галерија на Македонија (НГМ) денеска во Даут-пашин амам ќе ја отвори традиционалната годишна изложба на основни училишта, која ќе може да се посети...