7 C
Skopje
17.11.2018 - 14:30

„Барбери“ запали облека вредна 28 милиони фунти

Луксузниот британски моден бренд „Барбери“ изгоре облека и модни додатоци во вредност од 28 милиони фунти, пишува британскиот весник „Тајмс“. Раководството на брендот соопшти дека...

Нови европски филмови и одлична музика на „Бич филм-фестивал“

Гледање нови европски филмови под ѕвездите, шизење со одлична музика се’ до изгрејсонце и сето тоа на плажа. Ах, колку летно звучи ова, а...

Филозофијата во Латинска Америка е на улиците

Никогаш борбата на автохтоните народи за свои јазици, за право на образование, не била пожива и посилна Кубанскиот филозоф е светски познат по своите студии...

МАНУ ги промовира „Лихнид и Десаретија“ и „Полифонисти“

Зборникот трудови под наслов „Лихнид и Десаретија“ на академик Вера Битракова-Грозданова и романот „Полифонисти“ на академик Луан Старова деновиве се промовирани на манифестацијата „Научна...

Доделени наградите на Фестивалот на непрофесионален филм

Фото-киноклубот „Прилеп“ на последниот 47. Државен фестивал на непрофесионален филм, кој се одржа во Струга на први јуни, од доделените вкупно 11, освои пет...

Протекувањето на информациите не го намали бројот на корисниците на Фејсбук

Бројот на оние што ги избришале своите профили е сосема занемарлив и компаниите, освен неколку исклучоци, како на пример „Плејбој“, продолжија да ја користат...

„Сексот и градот“ и по 20 години сe уште актуелна и незаменлива

Верувале или не премиерата на култната серија „Сексот и градот“ беше пред 20 години, на 6 јуни 1998 година. Сместена и снимена во Њујoрк...

ЕСА лансира сателит за попрецизна временска прогноза

Европа денеска ќе лансира сателит со нова ласерска технологија за мерење на јачината на ветровите ширум Земјата, што ќе им помогне на научниците попрецизно...

Во Австралија ископани џиновски камења кои содржат 113 килограми злато

Рудари во западна Австралија ископаа два огромни камења кои вредат повеќе милиони долари поради содржината на злато што се проценува дека е тешка над...

„Мојата македонска приказна“ – книга на Љубчо Георгиевски

„Мојата македонска приказна - каде одиш, Македонијо?“ е насловена новата книга на Љубчо Георгиевски, основач на партијата ВМРО-ДПМНЕ. Книгата ја објави издавачката куќа „Ѓурѓа“...