12.1 C
Skopje
23.4.2019 - 22:37

Косовскиот центар за кинематографија го поддржа новиот филм на Изи

Најновиот проект на „Скопје филм студио“ за долгометражен игран филм со работен наслов „Хомо“, кој ќе го режира Игор Иванов, ја доби одлуката за...

Роналдо остави бакшиш од дваесет илјади евра во грчки хотел

Фудбалската ѕвезда Кристијано Роналдо минатата седмица ја помина во луксузното грчко одморалиште Коста Наварино, а при заминувањето остави великодушен бакшиш од 20.000 евра за...

Премиера на „Кралските копилиња“ во Велешкиот театар

По повод 27 март, Светскиот ден на театарот, театарот „Јордан Х.К.-Џинот“ од Велес премиерно ќе ја изведе својата најнова театарска продукција „Кралските копилиња“, авторски...

Промоција на книгата „Бдеењето на Одисеј“ од Драги Михајловски

Новата книга „Бдеењето на Одисеј” на писателот, професор и преведувач Драги Михајловски, ќе биде промовирана вечер во Салон 19,19 во КИЦ. Книгата...

Гугл ја следи нашата локација и без да ги одбереме тие опции

Гугл го следи движењето на своите корисници, дури и ако тие ја исклучиле таа опција, покажува ново истражување на Универзитетот Принстон. Услугите на Гугл за...

Грчкиот „Екатимерини“ пишува за нашиот МСУ

Гиота Мирциоти пишува за Музејот на современата уметност во Скопје во својот текст за еден од најтиражните грчки весници „Екатимерини“. Во текстот таа се...

НАСА верува дека може да испрати луѓе на Марс за 25 години

Смртоносната радијација од вселената, можно ослепување, атрофирање на коските. Тоа е само дел од предизвиците што научниците мораат да ги решат пред некој астронаут...

Се продава модната куќа „Версаче“

Италијанскиот весник „Кориере дела сера“ објави денеска дека ќе се продава модната куќа Версаче, а најверојатно објавата ќе биде утре. Повикувајќи се на неименувани извори,...

„Акустик електроникс“ – оригинален музички перформанс

Фестивалот за современа музика „Модоарс“ најавува ексклузивен уметнички настан со наслов „Акустик електроникс“, кој ќе се одржи вечерва во 22 часот во клубот „Станица...

„Лебедово езеро“ во МОБ на 12 април

Македонската опера и балет ја најави изведбата на безвременскиот балет „Лебедово езеро“ која ќе се одржи на 12 април, со почеток во 20 часот....