Научна и уметничка визита во Куќата на Уранија-МАНУ од 7. до 27 август

Научната и уметничка визита која се одржува во Куќата на Уранија-МАНУ во Охрид ќе почне во вторник, 7 август, со изложба на ракописи и...

Објавена „Аналекти“ на Конфуциј

Во издание на издавачкиот центар „Три“, деновиве излезе од печат книгата „Аналекти“ на прочуениот кинески филозоф Конфуциј. „Аналекти“ е едно од највлијателните дела на...

Со василичарско оро и палење на маските завршува Вевчанскиот карневал

Со традиционалното василичарско оро и палење на маските на двете друштва Горна и Долна маала во центарот на Вевчани попладнево ќе заврши годинашниот Вевчански...

Лоба сними прв студиски албум

Викторија Лоба го промовира својот прв студиски албум, во две изданија, македонско „Нов свет“ и англиско „New World“. Албумите се снимани во „Ем-сол рекордс студио“,...

Руски научници работат на лек за ракот достапен за сите

Научници од Сибир, со поддршка на Рускиот фонд за базични истражувања работат на развој на нов лек за имунотерапија на онколошки болести. Механизмот на имунотерапијата...

Концерт на рокерите „Елита 5“ во МНТ

Еден од најпознатите албански рок-бендови на сите времиња „Елита 5“ ќе одржи голем концерт насловен „Торнадо во Скопје“, утревечер, со почеток во 20 часот,...

Концерт на „Фолтин“ за франкофонијата

Во организација на Францускиот институт во Скопје, вечерва, во 20 часот, во Младинскиот културен центар (кино „Фросина“), ќе се одржи концерт на македонската група...

Основци учеа да сликаат во енкаустика

Благодарение на Кристина Деолска, архитектка од Делчево, која слика во прастара техника енкаустика, каде што сликите се создаваат со растопен восок, учениците од многу...

„Бикини Мун“ на Манчевски имаше азиска премиера во Шангај

Новиот филм на најтрофејниот македонски режисер Милчо Манчевски, „Бикини Мун“, имаше азиска премиера на Филмскиот фестивал во Шангај, Кина, еден од најголемите фестивали во...

Меѓу кандидатите за „оскар“, кански лауреати и добитници на венецискиот „лав“

Во конкуренција за „оскар“ за странски филм е и филмот „Дивата круша“ на турскиот режисер Нури Билге Џејлан, во кој Македонија се јавува како...