10 C
Skopje
21.11.2018 - 11:46

ФОТО: Најстариот човек на светот има 121 година и посакува уште да живее

Мануел Гарсија Хернандез можеби е најстариот човек на светот. Тој има 121 година и се грижи за кокошки на семејна фарма во Веракруз, Мексико....

ВИДЕО: Опра Винфри има најскапа вила во Холивуд

Меѓу холивудските ѕвезди кои живеат во најскапи вили се Елен Деџенерис и нејзината сопруга Порша де Роси, како и Рајан Сикрест, но престолот и...

Кралското семејство им се заблагодари на сите за венчавката

Британското кралско семејство им се заблагодари на сите кои дојдоа или ја гледаа свадбата на принцот Хари и актерката Меган Маркл, кои сега официјално...

ВИДЕО: Уште една актерка силувана во Кан

Азија Арџенто, италијанска актерка синоќа на завршната церемонија во Кан, одржа моќен говор што ги занеми присутните и ги соочи со суровата реалност што...

Златна палма освои јапонскиот филм „Крадци“

Јапонската драма „Крадци“ (Shoplifters) на режисерот Хироказу Коре-Еда освои Златна палма на 71. Кански фестивал. Филмот „Blackkklansman (Black Klansman)“ на американскиот режисер Спајк Ли ја доби...

Едукативна тура низ „Палатите на старо Скопје“

Центарот за научни истражувања и промоција на културата „Хамеус“ денеска организира едукативна тура низ „Палатите на старо Скопје“. Во рамките на оваа прошетка е вклучен...

„Европа“ главен кандидат за вонземен живот

Јупитерската месечина Европа е главен кандидат за вонземски живот, објавија научниците, бидејќи две децении темелно ги проучувале старите податоци за вселенските летала на Галилео. Тоа...

Свадбена церемонија на принцот Хари и Меган Маркл

Британскиот принц Хари и американската актерка Меган Маркл го кажаа судбоносното „да“ во капелата во дворецот Виндзор. Меган до олтарот ја испрати таткото на младоженецот,...

Џон Бон Џови: посакувана рок-ѕвезда, нежен сопруг и горд татко

Кога една музичка група само во САД ќе продаде повеќе од 40 милиони албуми, а низ целиот свет околу 130 милиони, нема сомнение дека...

Во Илинден промовирана книгата „Сончев дворец“ на Перо Миленкоски

На годинашното 19-то издание на литературната манифестација „Илинден“ беше промовирана најновата поетска стихозбирка „Сончев дворец“ на писателот Перо Миленкоски, што ја издаде книгоиздателството „Александар/Александар“....