22 C
Skopje
19.9.2018 - 21:23

Кичевската стилистка Ели Илиоска победи на фестивал за фризури во Охрид

Познатата кичевска стилистка Ели Илиоска на Меѓународниот фестивал за фризури, мода и убавина „Хеар-феар-2018“, што дванаесетти пат се одржа во охридскиот хотел „Аквалина“, го...

Ќе се прогласуваат заштитени подрачја во брегалничкиот регион

Во моментов површината на постојните заштитени подрачја во сливот на реката Брегалница изнесува само 0,03 проценти од севкупната територија. Со програмата за зачувување на...

Модерниот хомосапиенс се појавил пред 200.000 години

Според најновите откритија се чини дека хомосапиенс се развил многу порано отколку што се мислело, напуштајќи ја Африка во повеќе бранови Израелските археолози пронашле остатоци...

Финансиските навики од родителите се пренесуваат и на децата

Најновите истражувања покажуваат дека ставовите и однесувањето на родителите во врска со финансиските навики се пренесуваат и на децата. Родителите со проблематична финансиска историја...

„Рокет Лаб“ овој месец ќе ја лансира првата комерцијална ракета

Американската вселенска компанија Рокет Лаб објави денеска дека овој месец ќе ја лансира првата комерцијална ракета долга 17 метри од лансирна станица на новозеландскиот...

Почнува „Танц фест“

Со танцовата претстава „Орландина“ на 4 април во Македонскиот народен театар во Скопје, свечено ќе биде отворен Танц Фест 2018 на кој ќе настапат...

Ретки отисоци од диносауруси пронајдени во Шкотска

Десетина ретки отисоци од диносауруси направени пред 170 милиони години се пронајдени на шкотскиот остров Скај. - Колку повеќе го пребаруваме островот Скај, толку повеќе...

Облаците на Венера кријат вонземски живот?

Иако Венера е една од најнеповолните планети во нашиот Сончев систем, можно е во неа да се крие форма на живот. Според истражувањата објавени во...

„Девојката без лице“ доби нов живот во Канада, откако беше одбиена од САД

Кога пристигна во својот нов дом во канадски Ванкувер, Шакила Зарин стави нејзина фотографија, на која е облечена во жолт фустан, покрај креветот, за...

Хиеронимус Бош, Лудиот Макс и шпанската кралица – инспирација на модните дизајнери

Викендов по 17-ти пат во Скопје се одржа „Моден викенд“ во националната и универзитетска библиотека „Св.Климент Охридски“. Модниот викенд за сезоната пролет-лето 2018 го...