32.6 C
Skopje
23.8.2019 - 18:22

Промоција на монографија од Киро Кипроски

Монографијата „Македонија, мој копнеж - Манојил Мане Јаковлевски“ од Киро Кипроски, ќе биде промовирана утре во просториите на Музејот на македонската револуционерна борба -...

Балетската претстава „Ана Каренина“ во МОБ

Балетот во два чина „Ана Каренина“ со одбрана музика од рускиот великан Петар Илич Чајковски ќе се изведува на сцената на Македонската опера и...

„Шекспиријада“ на студентите од ЕФТА во Велешкиот театар

На Малата сцена на Театарот „Јордан Х.К-Џинот“ во Велес утревечер со почеток во 20 часот ќе гостува испитната претстава „Шекспиријада“ на студентите по актерска...

Воислав Пехчевски: Со сликањето и со пишувањето се обидувам да ја пренесам суровата лажна...

Воислав Пехчевски е човечко суштество чии микро-телесни честички се родени од времето на создавањето на ѕвездите, родум е од планетата Земја. Дипломиран економист кој...

„Бесмртност“ – музика од Бетовен на концертот на Филхармонијата

„Бесмртност“ е насловен симфонискиот концерт на Македонската филхармонија вечер од 20 часот, кој ќе биде посветен на творештвото на Лудвиг ван Бетовен. Диригент на...

За наградата „Роман на годината 2018“ конкурираат 36 романи

Триесет и шест романи се пријавени на 20-тиот конкурс за наградата „Роман на годината 2018“, која ја доделува Фондацијата за унапредување и промоција на...

Каролина наградена за најдобра етно-песна на „МАС 2019“

Белградската „Штарк арена“ вчеравечер беше претесна да ги прими сите фанови од регионот, кои сакаа да присуствуваат на првото доделување на интернационалните музички награди...

Загубената срничка Бамби стана домашно милениче

Децата од селото Белица често нѐ посетуваат за да ја погалат прекрасната срничка, која е многу питома и сакана од сите што барем еднаш...

Дизајнирам венчаници, а не ношници за првата брачна ноќ

Најчесто се бара од мене нешто специјално и уникатно, вели Јовановски во пресрет на седмото издание на „Брајдал фешен најт“ Златко Јовановски, моден дизајнер Модниот дизајнер...

Студија: Брановите ќе стануваат сѐ поголеми и поразорни

Брановите во океаните од година во година стануваат сѐ помоќни и поразорни, а според новите истражувања, ситуацијата со време само ќе се влошува. Резултатите на...