Филмска работилница на ЕСРА

Филмска работилница насловена „Како се пишува, режира и продуцира прв игран филм“ се одржа вчера на универзитетот ЕСРА. Работилницата, која наедно е дел и...

Остинати огништа по села и градови

Во спогодбата потпишана на 27 ноември 1919 година, во чл. 56, беше предвидено да се направи доброволна размена на населението меѓу Бугарија и Грција....

Наша должност е да ги штитиме слободите на изразување и на објавување

Светскиот ден на книгата и авторското право по УНЕСКО се одбележа вчера во националната и универзитетска библиотека „Св. Климент Охридски - Скопје“. Пред присутните...

Откриените фосилни остатоци од слонот стари осум милиони години

Фосилни остатоци од изумрен слон од пред околу осум милиони години се откриени во близина на неготинско Долни Дисан. Според првичните согледувања, најверојатно станува...

Базени меѓу џиновски пирамиди

Во Копенхаген ќе се гради аква-центар со многу смела и необична архитектура - вода заградена со големи пирамиди, односно базени што ќе бидат поврзани...

Откриена тајната на песната „Игри без граници“ што Тоше ја отпеа неколку месеци пред...

Песната „Игри без граници“, која трагично загинатиот Тоше Проески ја отпеа само неколку месеци пред смртта, беше песна која дефинитивно ја одбележа неговата кариера. Иако...

Французите читаат по две минути дневно, Австријците по пет

Французите во просек читаат книги две минути дневно, Италијанците, Австријците и Романците пет минути, објави Европската статистичка служба по повод Светскиот ден на книгата...

Кејт Мидлтон роди машко дете

Кејт Мидлтон роди машко дете во приватниот оддел на болницата Сент Мери во лондонски Педингтон, каде што порано ги роди принцот Џорџ и принцезата...

Јосипа Лисац со своите песни го спои времето

Хрватската поп-дива овој пат своите најголеми хитови ги отпеа на еден поинаков начин, со нови аранжмани, а публиката уште од самиот почеток, со многу...

Вечер со поезијата на Димитри Соле Љубин

Во фоајето на театарот „Јордан Х.К-Џинот“ во Велес, утревечер, во 20 часот ќе се одржи вечер со поезијата на Димитри Соле Љубин. Модератор на поетската...