Викендов 27-мо издание на ТЕХО во Тетово

Тетово викендов по 27-ми пат ќе биде домаќин на хорскиот фестивал "Тетовски хорски одзиви" (ТЕХО). Свеченото отворање е на 16- ти, јуни сабота во...

Второ издание на адреналинскиот фестивал „Кога во Крушево“

Втора година едноподруго љубителите на планинските адреналински спортови и рекреативците ќе можат да уживаат во убавините на крушевските предели. Оваа година фестивалот „Вен ин...

Познати странски изведувачи на „Д-фестивал 2018“

По првиот бран изведувачи што го сочинуваат артисти од современата македонска музичка сцена - Горан Трајкоски, Дуке Бојаџиев, групата „Архангел“ и скопското андерграунд-трио „Палиндром“...

По „Километри“, Лозано со „Јако, јако“ го најавува третиот албум

Спотот за песната „Километри“ само за два месеци имa 1.300.000 прегледи на Јутјуб, што значи дека нашинците низ светот ја прифатија, бидејќи ги потсетува...

Драматурзите им се потребни на театрите

Во Македонија се вработени 28 драматурзи, беше посочено на 53. МТФ „Војдан Чернодрински“ во Прилеп Драматурзите се потребни во македонските театри бидејќи се активен чинител...

Жарко Башески со „Задушување“ на „Арт капитал“

Скулпторот со видеообраќање на Дунав, беше дел од уметниците што го отворија третото фестивалско издание во Сентандреја Со видеообраќање на лед-екран поставен на Дунав, скулпторот...

Ниту една крема за сончање не гарантира целосна заштита од сонцето

И покрај растот на продажбата на креми за сончање во Европа од 2,1 проценти годишно, сепак се зголемува и бројот на заболени од меланомски...

Во Велес почнуваат 55. Рацинови средби

Во театарот „Јордан Хаџи Константинов-Џинот“ во Велес вечер свечено ќе бидат отворени 55. Рацинови средби. На отворањето на манифестацијата ќе има меѓународен поетски митинг, обраќање...

Мразот на Антарктикот драматично се топи

Топењето на мразот на Антарктикот алармантно се забрзува, при што во изминативе 15 години се стопиле три илјади милијарди тони мраз, се наведува во...

„Архангел“ – главна ѕвезда на „Д-фестивал“

Главни ѕвезди на годинашниот „Д-фестивал“, кој ќе се одржи од 6 до 8 јули во Дојран, се членовите на групата „Архангел“. Легендарната рок-група, која е...