-6.2 C
Skopje
17.1.2022 - 5:47

Дванаесет претстави во трка за наградите на „Чернодрински“

Дванаесет претстави во официјална конкуренција ќе бидат изведени на 53-то издание на МТФ „Војдан Чернодрински“, кое ќе се одржи од 8 до 15 јуни...

По подолга пауза, изведба на Реквиемот на Моцарт

По подолго време, Македонската филхармонија повторно ќе го изведе грандиозниот Реквием од Волфганг Амадеус Моцарт, едно од најкрупните дела во класичната музика. Вечерва, во...

Потпишување книги на штандот на „Три“

Во ВИП-арената „Борис Трајковски“ во тек е јубилејното 30-то издание на Саемот на книгата, една од најзначајните културни манифестации во државата. - Следејќи го своето...

Трпчески ја заокружи сезоната како резидентен артист во „Вигмор хол“

По низата незаборавни настапи во најпрестижната светска рецитална сала - лондонски „Вигмор хол“, македонскиот пијанист Симон Трпчески оваа сезона беше резидентен артист на една...

Најпрометната авиолинија во светот e Сингапур- Куала Лумпур

Авиолинијата помеѓу Сингапур и Куала Лумпур, е најпрометна меѓународна рута во светот, соопшти ОАГ Авиејшн. Авионите за една година до крајот на февруари 2018 година...

Фестивалски форум за развој на креативните индустрии во МКЦ

Фестивалскиот форум за развој на креативните индустрии во Македонија е еден од најважните настани на претстојниот фестивал „Скопје креатива 2018“. Форумот ќе се одржи...

АРС СТУДИО со одличен избор на книги и на годинашниот Саем на книгата

АРС СТУДИО со особено задоволство ве поканува на годинешниот Саем на книгата што ќе се одржи во ВИП Арена „Борис Трајковски“. Како и досега, АРС...

Меган Маркл е новата Грејс Кели

Меган Маркл и Грејс Кели, иако на прв поглед се многу различни, сепак имаат многу заеднички страни Светот уште добро ја памети големата венчавка на...

Мишел Фајфер на 60 години се враќа на сцената

Холивудската ветеранка Мишел Фајфер некое време се дистанцира од филмскиот свет, но се врати со неколку одлични улоги. Со оглед на младоликиот изглед и...

„Рил рок“ – качувачки документарен серијал

Најновото издание на качувачкиот документарен серијал „Рил рок“ по четврти пат ќе се одржи денеска, во 19 часот, во градскиот парк, на Школка, во...