0.8 C
Skopje
21.1.2022 - 11:26

Џ. К. Ролинг го подготвува сценариото за „Фантастични ѕверки 3“

Британската писателка Џ. К. Роулинг го пишува сценариото за третиот од засега планираните пет филма од приказната „Фантастични ѕверки“, којашто всушност е претпродолжение на...

Почнуваат Петровденските пости

За православните христијански верници кои се водат според Јулијанскиот календар денеска почнува Петровденскиот пост во чест на светите апостоли Петар и Павле и му...

Брајaн де Палма работи на хорор филм за Харви Вајнстин

Режисерот Брајaн де Палма изјави дека во моментот пишува сценарио за хорор филм што ќе се базира на скандалот со американскиот продуцент Харви Вајнстин. Де...

„Меѓу нас е тивко“ на Интимен театар со гран-при на ДАФ

Претставата „Меѓу нас е тивко“ во изведба на Младинската сцена на Интимен театар од Битола ја доби наградата „Васил Ќортошев“ како најдобра на 55....

Музичари од Индија, Франција и Италија вечер на ОФФест

На претпоследниот фестивалски ден на 17. ОФФест, вечер од 20 часот во кино „Фросина“ во Младинскиот културен центар ќе настапат триото „Бармер бојс“ од...

Шварценегер се вклучи во борбата против загадувањето со пластика

Актерот и политичар Арнолд Шварценегер се вклучи во глобалната инцијатива на Обединетите нации (ОН) за борба против загадувањето со пластика. Иницијативата „Победи го пластичното загадување“...

„Оффест“ почна со „Јупитер и Оквес“ од Конго

Шестчлениот бенд „Јупитер и Оквес“ од Конго завчера вечерта го отвори 17-то издание на „Оффест“, на кој до 5 јуни ќе има пет концертни...

Бади Холи: трагичниот херој на вистинскиот рокенрол

Името Чарлс Хардин Холеј ретко кому му е познато. Но, неговиот псевдоним Бади Холи е испишан со големи букви во историјата на рокенролот. Бади...

Втор повик за млади уметници на програмата „Инкубатор“

Млади уметници на возраст од 16 до 30 години можат да аплицираат на вториот јавен повик на програмата „Инкубатор“ на културниот центар „Интерарт“. На...

Македонска поезија во московска „Литературнаја газета“

Во најновиот, мајски број на книжевниот весник „Литературнаја газета“, орган на Сојузот на руските писатели, објавен е избор од македонската поезија во препев на...