Тајзи со новата песна најавува нов албум

Тајзи деновиве на својот јутујуб-канал го претстави новиот спот за песната отпеана на српски јазик - „Мој живот, моја ствар“, која носи интересна порака....

Голем концерт на Владо Јоневски во јуни

Владо Јаневски ја обнови соработката со продукцијата „Авалон“, од каде што најавуваат негов голем концерт во Скопје, кој ќе се одржи на отворено, на...

Пролетното сонце е мамка за пеперутките во стомакот

Напролет имаме желба да расчистиме со сѐ што не е добро, што ни го загорчува животот, а со самото тоа се отвораме за нови...

Валентина Илијевска на Меѓународна ликовна колонија Египет 2018

Уметницата Валентина Илијевска од Куманово, од денеска до 25 април ќе учествува на Меѓународната ликовна колонија Египет 2018. Колонијата ја организира Универзитетот во Миниа, а...

„Исцелител“ на меѓународен филмски фестивал во Виена

Фестивалската промоција на филмот „Исцелител“ продолжува на 6. Меѓународен филмски фестивал „Let’s CEE“ во Виена кој почнува денеска. Во официјалната програма „Ветувачки дебитантски филмови“,...

„Женска фрагилност и/или моќ“ на Шќипе Мехмети во Софија

Во КИЦ на Република Македонија во Софија е отворена изложбата „Женска фрагилност и/или моќ“ на уметницата Шќипе Мехмети. На изложбата се претставени дваесетина дела,...

Премиера на драма на Трајче Кацаров во Косовска Митровица

На големата сцена на народниот театар „Добрица Милутиновиќ“ во Сремска Митровица, Србија, во вторник, 17 април, со почеток, во 20 часот, ќе се одржи...

Концерт на Музичка младина во чест на Саша Николовски Ѓумар

Камерниот оркестар на Музичката младина на Македонија на 22 април во големата сала на Македонската филхармонија ќе одржи концерт во чест на својот долгогодишен диригент...

Соло-рецитал на Благој Нацоски во МОБ

Вечерва, со почеток во 20 часот, на големата сцена на Македонската опера и балет ќе може да се проследи соло-рециталот на нашиот тенор Благој...

Целовечерен концерт на Дуке Бојаџиев во Македонската филхармонија

По пауза од две години, еден од најистакнатите македонски композитори, Дуке Бојаџиев, кој со години живее и работи во Њујорк, повторно ќе настапи пред...