2 C
Skopje
16.12.2018 - 9:32

Ентони Бордејн – човекот што нѐ научи поинаку да гледаме на храната

Ентони Бордеjн, американскиот раскажувач, писател, готвач и славна телевизиска личност што ги освои гледачите низ светот, почина вчера на 61 година. Си-ен-ен ја потврди...

Бесмртните Криденси и неповторливиот Џон Фогерти

Рок-групата „Криденс клиервотар ривајвал“ е најпочитуваниот бенд во САД од раниот период на рок-музиката. Оваа група свирејќи рок, кантри, блуз и џез на крајот...

Украденото писмо на Колумбо вратено на Шпанија

Американските власти соопштија дека писмото му било предадено на шпанскиот амбасадор во САД, а пронајдениот примерок е украден во 2005 година во Барселона. Писмото, кое...

„Мајкрософт“ тестира подводен дата центар

„Мајкрософт“ тестира користење на подводен центар за податоци во рамките на проектот „Natick“. Експерименталниот објект, внесен во контејнер, се наоѓа на морското дно во...

Се самоуби познатиот готвач Ентони Бордејн

Ентони Бордејн, светски познат ТВ готвач и писател, изврши самоубиство на 61-годишна возраст. Неговата матична телевизиска куќа Си-Ен-Ен ги потврди наводите. - Со огромна тага...

Најдобрите филмови за мистичниот свет на модата

Исто како и филмот, и модата отсекогаш се сфаќала како спој на магичното и реалното. Во вид на раскошни креации или едноставни дневни костуми,...

Том Круз и Вал Килмер во „Топ Ган 2“

Холивудските глумци Том Круз и Вал Килмер ќе ги повторат своите улоги како соперници во продолжението на „Топ Ган“, со поднаслов „Маверик“. Во вториот дел...

Бијонсе и Џеј Зи ги обновија брачните завети

Аренби-пејачката Бијонсе и раперот Џеј Зи, на отворањето на новата заедничка турнеја, објавија дека ги обновиле своите брачни завети, повторно застанувајќи пред олтар. Тие на...

„Сексот и градот“ и по 20 години сe уште актуелна и незаменлива

Верувале или не премиерата на култната серија „Сексот и градот“ беше пред 20 години, на 6 јуни 1998 година. Сместена и снимена во Њујoрк...

Тајната поврзаност на Бандерас со Пикасо

Пред Антонио Бандерас да ги избричи веѓите и косата за да го игра Пабло Пикасо - својот долгогодишен херој - веќе двапати му понудиле...