16 C
Skopje
18.2.2019 - 20:05

Климата би можела да излезе од контрола

Дури и ако човештвото го намали ослободувањето на гасови со ефект на стаклена градина, како што е предвидено со Парискиот договор, самата планета може...

Нова алатка за запознавање подготвуваат од Фејсбук

Фејсбук тестира неколку различни алатки за да ја претвори социјалната мрежа во посериозен конкурент за „Тиндер“ и „Меч Груп“. Уште во мај, за време на...

„Шарп“ станува трет производител на OЛЕД дисплеи за смартфони

Паметните телефони со OЛЕД дисплеи нудат повисок квалитет и се соодветно поскапи од конкурентските модели поради технологијата што ја користат. Во моментов, „Самсунг“ е глобален...

Кросфитот е хармонија меѓу маратонот и спринтот

Сашо Јосифовски, кросфит-тренер во Абу Даби Со оваа дисциплина имате подобар перформанс во секоја сфера на животот каде што е потребно физичко дејствување, вели Јосифовски Ако...

Гратче на Сицилија продава куќи за едно евро

Локалните власти на италијанското гратче Сан Пјеро Пати донесоа одлука напуштените куќи да ги продаваат по цена од само едно евро со цел да...

Дебелината фактор за ширење на вирусот кој предизвикува грип

Дебелината може да биде причина за пренесување на вирусот кој предизвикува грип, се наведува во едно ново истражување. Во студија, спроведена во Манагва, Никарагва,...

„Аеросмит“: музичка атракција на токсичните близнаци Тајлер и Тајлер

Бренд-концепти: Музички икони (25) Најважните и највозбудливи моменти во историјата на популарната музика во 20 век се моментите што претставуваат уривање на ѕидовите на различните...

Неколкуилјадна публика за елитата на светската електронска сцена

И оваа година забавата во Охрид поминува во знакот на концертите и забавните содржини што ги нуди фестивалот „Охрид колинг“, чиј организатор „Авалон“ и...

Проститутките во Бугарија заработуваат до 3 илјади евра неделно

До 3.000 евра неделно заработуваат елитните проститутки во големите летувалишта на бугарското крајбрежје. Нивните поскромни колешки, кои се среќаваат со туристите покрај брегот, добиваат...

Трамп го навреди најдобриот кошаркар Леброн Џејмс

Претседателот на САД Доналд Трамп, предизвика лавина од критики откако на Твитер индиректно го навреди еден од најдобрите кошаркари на денешницата Леброн Џејмс. Трамп реагираше...