14 C
Skopje
19.9.2018 - 7:38

Скандалот „Вајнстин“ на големото платно

Продукциските куќи „Анапурна“ и „План Б“, во соработка со новинарите од „Њујорк тајмс“, кои го открија секс-скандалот со продуцентот Харви Вајнстин, планираат да снимат...

Златна палма освои јапонскиот филм „Крадци“

Јапонската драма „Крадци“ (Shoplifters) на режисерот Хироказу Коре-Еда освои Златна палма на 71. Кански фестивал. Филмот „Blackkklansman (Black Klansman)“ на американскиот режисер Спајк Ли ја доби...

Првиот турист на Месечината ќе биде Јапонец

Јапонскиот милијардер и тајкун од областа на интернет продажбата, Јусаку Маезава (42) ќе биде првиот што како турист ќе ја посети Месечината. Тој со...

НАСА го одложи лансирањето на соларната сонда „Паркер“

Американската Национална аеронаутичка и вселенска администрација (НАСА) во последен момент го откажа за денеска планираното лансирање на соларната сонда „Паркер“ од центарот Кејп Канаверал. Лансирањето...

Американец доби одговор на писмо старо 23 години

Ендрју Пиотровски од Илиноис како седумгодишно момче преку црквата во која одело неговото семејство испратил писмо и подароци до друго непознато дете. - Поздрав, моето...

Кинески сателит ќе ја скенира Земјата од далечина

Кинеската Национална вселенска агенција (ЦНСА), со помош на ракета-носач, од космодромот Таијуан во провинцијата Шанкси го лансираше сателитот Гаофен 5, наменет за далечинско сондирање...

Базени меѓу џиновски пирамиди

Во Копенхаген ќе се гради аква-центар со многу смела и необична архитектура - вода заградена со големи пирамиди, односно базени што ќе бидат поврзани...

Тигрите-миленичиња во САД се побројни од тигрите во дивината

Популацијата на тигри кои живеат во дворовите на американските домови е поголема од онаа во дивината, според одредени проценки, пренесува британски „Гардијан“. Седум илјади големи...

Џулија Робертс во улога на мајка што се бори за своето семејство

Објавени се првите кадри од новата филмска драма „Бен се врати“, во која со својата извонредна глума повторно ќе нѐ освои фантастичната Џулија Робертс....

Солзи радосници на скромен чистач

Студенти од британскиот Универзитет на Бристол собрале 1.500 фунти за нивниот миленик - универзитетскиот чистач Херман Гордон да може да си го посети семејството...