И канадска фирма собирала податоци на корисници на Фејсбук?

Компанијата „Фејсбук“ соопшти дека прекинала соработка со канадска фирма за консултантски услуги во политиката „Егригејт Ај-Кју“ откако е објавено дека е можно таа фирма...

Глобалното затоплување воведува „климатски пасоши“?

Основачот на Потсдамскиот институт за истражување на влијанието на климатските промени Ханс Јоахим Шелнхубер предложи да се воведат „климатски пасоши“ за луѓе кои се...

Алек Болдвин му е татко на Бетмен во „Џокер“

Премиерата на филмот е најавена за 4 октомври 2019 година Актерската екипа за филмот „Џокер“ е побогата за уште едно големо име. Таткото на Бетмен...

Емотивна приказна за пријателство меѓу човек и куче

„Кучешка авантура“ е ново филмско остварување што донесува трогателна приказна за пријателство меѓу човек и куче, кое на киноплатната ќе пристигне оваа пролет. - Некои...

Ирис Апфел – модна икона на 97 години

Светски позната модна икона Ирис Апфел, која има 97 години, потпиша договор со една од најистакнатите светски агенции за модели „ИМГ моделс“. Таа е...

Инвазијата од гасеници на Водно ќе се третира в година

Од причини што се работи за високоинвазивен и многу штетен инсект, неговото значење е уште поголемо, па професорот заедно со тимот истражувачи препорачал задолжителни...

Пронајдено необјавено сценарио за филм, напишано од Кјубрик

Сценарио напишано од Стенли Кјубрик и неговиот соработник Калдер Вилингам во 1956 година, под наслов „Пламена тајна“ (Burning Secret), е пронајдено сосема случајно од...

Германци условно осудени оти украле над 100 преносни тоалети

Судот во Дизелдорф осуди двајца Германци на условни казни бидејќи за само неколку месеци украле повеќе од сто преносни тоалети. Еден е условно осуден на...

Кустурица му посвети песна на рускиот министер за одбрана

Српскиот режисер и музичар Емир Кустурица му посвети песна на рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу, како главен идеен организатор на Ерменските меѓународни игри...

Спектакуларна кула за одмор (галерија)

Кулата Клевел Тауер е една од најпопуларните вили за одмор во Велика Британија, и постојано е резервирана две години однапред. На пример, ако сега...