14 C
Skopje
15.11.2018 - 18:30

Со црвениот пипер на Шазо јадењата се повкусни

Моја и желба на моите соработници е пиперките што ги преработуваме да бидат здрави и добро созреани и одгледани без никакви други додатоци. Тоа...

„Марвел“ подготвува три филмски спектакли

За следниве години се најавени неколку филма на кои продукцијата „Марвел“ работи во меѓувреме. Еве што да очекуваме во 2019 година. Капетан Марвел (2019) Датум на...

Снимањето на „Џејмс Бонд“ најверојатно се одложува

Откако оскаровскиот режисер Дени Бојл го напушти проектот, 25-от „Џејмс Бонд“ филм се соочува со нови проблеми... Снимањето најверојатно ќе се одложи, а тоа...

Најпрецизен документарец за Александар Меквин

Досега, неговиот лик и дело се овековечени во еден мјузикл, две биографии и во еден игран филм Се чини дека жанрот документарен филм е измислен за...

Не се знае дали Меган Маркл ќе носи круна

Меган Маркл сѐ уште нема одлучено дали ќе носи круна на венчавката со принцот Хари, а доколку се одлучи да носи, ќе може да...

Хуан Аткинс и Македонската филхармонија на 2 август во Антички во Охрид  

На 2 август, од 22 часот, во Античкиот театар, ќе се одржи вистински летен спектакл. Концерт ќе одржат Хуан Аткинс и  Македонската филхармонија, предводена...

Ѓоко Танески вокалист на трибјут-концерт за „Пинк Флојд“

Ѓоко Танески e дел од екипата што го подготвува трибјут-концертот, посветен на култната група „Пинк Флојд“, што ќе се одржи на 26 јули во...

„Фх3х“ работеше на филмот „Мег“

Македонската компанија за анимација и визуелни ефекти „Фх3х“ учествуваше во креирањето на визуелните ефекти на филмот „Мег“, чија премиера беше синоќа во киното „Синеплекс“. Филмот...

Пантелис Кастанидис очекува победа на 25-те „Охридските трубадури“

Пантелис Кастанидис, еден од најнадежните млади пејачи во Грција, ќе настапи на Интернационалната вечер на јубилејните „Охридски трубадури“. Тој со песната „Тора агапао“ се...

Речиси 4.000 години стар ѕиден релјеф откриен во Перу

Околу 3.800 години стар ѕиден релјеф, кој прикажува змии и човечки глави, бил откриен во Перу, објави официјалната новинска агенција Андина. Околу 2,8 метри долг...