28 C
Skopje
22.9.2018 - 15:28

Фејсбук ќе ги информира корисниците засегнати од скандалот „Кембриџ аналитика“

Фејсбук ќе ги информира корисниците засегнати од скандалот со „Кембриџ аналитика“, преку нотификации на нивниот профил, в понеделник. Највеќе 87 милиони Фејсбук корисници ширум светот,...

Хитлеровиот портрет на неговата љубовница на аукција

Портрет на една млада жена кој го наслика Адолф Хитлер ќе оди на аукција следната недела со почетна цена од 60.000 евра, објави германската...

Грчкиот остров Хиос подготвен за традиционалната „војна со ракети“

На грчкиот остров Хиос и оваа година, Христовото воскресение ќе биде одбележано со традиционалната „војна со ракети“. Станува збор за еден од најкарактеристичните и...

На Спилберг омилен свој филм му е Е.Т.

Американскиот режисер Стивен Спилберг создаде некои од најпознатите и највпечатливи моменти во филмската индустрија, но меѓу сите негови дела се наоѓа и едно кое...

Уметничка инсталација: Вивалди од велигденски јајца во Кавадарци

„Велигденски компромис“ е насловот на оваа инсталација на Пане Хаџи-Василев од Кавадарци, добитник на првата награда за цртеж на тема „Мода“ во Шпанија,  кој...

Индија воведува ограничувања за посетителите на Таџ Махал

Индиските власти поради проблемите кои со себе ги носи масовниот туризам на посетителите на Таџ Махал во иднина ќе им го ограничат престојот на...

Долче и Габана: По нашата смрт нема да има нов дизајнер

Модните креатори Доменико Долче и Стефано Габана не планираат да ја продадат својата компанија, истакнувајќи дека по нивната смрт никој нема да ги наследи...

Романец не може да докаже на суд дека е жив

Романецот Константин Релиу не успеал да го убеди судот дека е жив, откако неговата сопруга го прогласила за мртов. Поради тоа Релиу покрена нов процес...

Дефиле на олдтајмери „пежо 404“ во Скопје

Членовите на македонскиот клуб „Пежо 404“, кој е неформален и составен од неколку сопственици на ова возило, кое сведочи за нивото на култура и...

Нашиот дуќан е единствен во Македонија, но нема кој да нѐ наследи

Со наши инструменти свиреле: Драган Даутовски, Илија Џаџев, Марјан Јовановски од „Синтезис“ и многу други. Во оваа работилница се направени и првите тамбури на...