21.1 C
Skopje
25.8.2019 - 9:36

Студија: Брановите ќе стануваат сѐ поголеми и поразорни

Брановите во океаните од година во година стануваат сѐ помоќни и поразорни, а според новите истражувања, ситуацијата со време само ќе се влошува. Резултатите на...

Ивона Јовановиќ сними спот за „Убав е овој свет“

Макфестовската тема на Ивона Јовановиќ, „Убав е овој свет“, деновиве доби свое видеоиздание, кое го изработија Давид Радичевски, познат на широката јавност како Давид...

„Рок ди опера“ во април во Македонската филхармонија

Најголемите рок-хитови на 12 април ќе одекнат во Македонската филхармонија. Овој вонсериски настан, своевиден двочасовен музички времеплов, го организира продукцијата „Прагма“. Публиката ќе може да...

Македонија во второто полуфинале на „Евровизија 2019“

Од Македонската телевизија информираат дека наскоро ќе бидат објавени имињата на евровизискиот тим и на авторите на песната со која Тамара ќе нѐ претставува...

Годините не се пречка за 76-годишната медалистка во пливање

Седумдесет и шестгодишната пливачка од Египет, Нагва Јусеф Гораб, веројатно требаше да освои многу повеќе медали досега, судејќи според нејзината посветеност кон спорот која...

Норвешка се подготвува за архитектонско чудо

Спектакуларните релјефи со кои Норвешка може да се пофали се нејзина предност, но и голема мана. Бројните фјордови се магнет за љубителите на природата,...

Долгоочекуваното финале на „Игра на тронови“ ќе остави многумина незадоволни

Популарната телевизиска серија „Игра на троновите“ се подготвува за својата финална, осма сезона. Глумицата Мејси Вилијамс, која ја игра улогата на Арија Старк, навести...

Израелски научници тврдат дека развиле нов третман за лечење на рак

Тим од израелски научници тврди дека лекот за рак ќе биде достапен идната година, објави весникот „Ерусалим пост“. Новиот третман го развива „Аселерејтед Еволушн...

Мини Морис со ексклузивен дизајнерски модел ќе одбележи 60 години од создавањето

Посебна линија на ексклузивен дизајнерски модел на популарниот автомобил „мини морис“ ќе биде издадена во чест на 60-годишнината од создавањето на овој автомобил. Специјалниот модел...

Уапсен францускиот „спајдермен“ откако се искачи на една од највисоките згради во Манила (Видео)

Францускиот качувач во урбани средини Ален Робер е уапсен денеска во Манила откако се искачил на една од највисоките згради во главниот град на...