14 C
Skopje
15.11.2018 - 16:27

Вечниот мраз нуди увид во економијата на Римското Царство

Корите од мраз на Гренланд долго време се користат за следење на климатските промени, кои се бележат во изотопите на кислородот од замрзнатата вода....

Разоткриени тајните на мистериозната изградба на пирамидите

Научниците заклучиле дека процесот на влечењето на камените блокови при изградбата на пирамидите се одвивал многу побрзо отколку што било сметано досега, во текот на истражувањето на древните...

Во Токио роботи диносауруси се рецепционери

Еден хотел во Токио на гостите им нуди несекојдневен пречек - роботи диносауруси на рецепција. Но, хотелот има и аквариум во кој исто така...

Скопје ќе се претвори во музичка сцена под отворено небо

„Скопје стрит мјузик фестивал 2018“ четири дена ќе го забавува Скопје на седум локации „Скопје стрит мјузик фестивал 2018“ од 21 до 24 јуни ќе...

Безбедносниот пропуст на Фејсбук погодил пет милиони Европејци

Неодамнешниот безбедносен пропуст за кој соопшти социјалната мрежа Фејсбук погоди околу пет милиони Европејци, изјави еврокомесарката за правда Вера Јурова. Фејсбук  во петокот објави дека...

Мистериозни објекти на небото ги мачат пилотите и ирските власти

Ирската воздухопловна управа ја испитува можната појава на неидентификуван летечки објект (НЛО) пријавен од пилотот на лет на „Бритиш еарвејвс“ на релацијата Монтреал, Канада...

Научници го намалиле за 40 отсто шеќерот во колачи, без да го променат вкусот

Израелски научници дознале како да ја намалат содржината на шеќер во колачи за 40 отсто, без да го променат вкусот. Откритието е на прехранбената компанија...

Заврши штрајкот, туристите повторно ќе можат да ја посетуваат Ајфеловата кула

Симболот на Париз, Ајфеловата кула од денеска повторно ќе биде отворена за посетители откако заврши 36 - часовниот штрајк на дел од вработените кои...

Меланија Трамп не смее да отвори прозорец, но барем доби сопствен телевизор

Животот на првата дама на САД, Меланија Трамп, наликува на оној на златна рипка во аквариум, со што многумина прават шеги на нејзина сметка,...

Групата Љубојна гостин на концертот на „Њујорк Џипси Ол Старс“

Доцна поладнево познатата светска музичка група „Њујорк Џипси Ол Старс“ од Њујорк, во која свири светски познатиот битолски и македонски кларинетист Исмаил Лумановски –...