12 C
Skopje
16.11.2018 - 17:29

„Мини морисот“ на Мистер Бин на аукција

Зелениот автомобил „Бритиш лејланд мини" којшто комичарот Роуан Еткинсон со години го возеше во серијата „Мистер Бин" е ставен на аукцијата под наслов „Икони...

НАСА го одложи лансирањето на соларната сонда „Паркер“

Американската Национална аеронаутичка и вселенска администрација (НАСА) во последен момент го откажа за денеска планираното лансирање на соларната сонда „Паркер“ од центарот Кејп Канаверал. Лансирањето...

Хари Мегваер нема да јава еднорог на британската фунта

Одлуката на „Банката на Англија“ за ставање на ликот на одреден англиски научник на новата банкнота од од 50 фунти предизвика разочарување кај британската јавност,...

Истражување: Загадениот воздух значително влијае врз интелигенцијата на луѓето

Дологотрајната изложеност на загаден воздух предизвикува големо намалување на когнитивните способности и интелигенција, е утврдено во американско-кинеското истражување, објавено вчера во научниот магазин „Proceedings...

Викендов во Минхен почнува популарниот Октоберфест

Нови безбедносни огради, дополнителни видео-камери, повеќе полицајци - се само дел од безбедносните мерки за минхенскиот Октоберфест на пивото, што годинава почнува на 22...

Експлозиите од сојузничките бомби се чувствувале и во вселената

Бомбите кои сојузниците во Втората светска војна од авиони ги исфрлале врз цели во нацистичка Германија биле доволно силни за да го ослабнат јонизираниот...

Бил Клинтон ќе биде меѓу говорниците на погребот на Арета Френклин

Поранешниот претседател Бил Клинтон, кој долги години одржуваше пријателски односи со кралицата на соул музиката Арета Френклин, ќе биде меѓу говорниците на нејзиното погреб...

Роби Вилијамс најави незаборавен спектакл на Светското во Русија

Британскиот пејач Роби Вилијамс ќе настапи на церемонијата по повод отворањето на Светското првенство во Русија. Вилијамс најави дека ќе направи незаборавен спектакл. Тој истакна дека е...

Бакингемската палата бара мијач на садови за годишна плата од 22.000 евра

Бакингемската палата објави оглас за мијач на садови на сајтот „Ројал хаусхолд“. Новиот член на персоналот во кујната годишно ќе заработува 22.000 евра, а...

Дизајнот од нула отпад е нов начин на размислување

Во организација на „Моден викенд Скопје“ и на Македонското модно здружение вчера, во „Астибо фешн груп“, во Штип се одржа модниот перформанс наречен „Састејнбл...