12 C
Skopje
22.9.2018 - 5:40

„Дизни“ снима филм за слончето Дамбо

Компанијата „Дизни“ продолжува со филмска адаптација на своите најубави бајки и по „Пепелашка“, „Снежана“ и по „Убавицата и ѕверот“, време е за филм за...

Суеверие кое опстанува – Петок 13-ти

Петок 13-ти за голем број суеверни луѓе во светот, посебно во Европа, во Северна и Јужна Америка, во Австралија, се смета за несреќен ден....

Заврши штрајкот, туристите повторно ќе можат да ја посетуваат Ајфеловата кула

Симболот на Париз, Ајфеловата кула од денеска повторно ќе биде отворена за посетители откако заврши 36 - часовниот штрајк на дел од вработените кои...

Самослик на синовите на Џон Ленон и на Пол Макартни

Шон Оно Ленон и Џејмс Макартни, синовите на познатите Џон и Пол од „Битлс“, објавија заеднички самослик на Инстаграм, што кај многумина ќе побуди...

Астон Мартин повторно ќе го изработува автомобилот на Џејмс Бонд

Астон Мартин повторно ќе произведе 28 нови реплики на еден од најпознатите автомобили во историјата, Астон Мартин ДБ5, кој во филмот „Голдфингер“ од 1964...

Учениците во Франција од денеска во клупи без мобилни телефони

Француските ученици од денеска се враќаат во училишни клупи без мобилни телефони, откако владата пред еден месец усвои Закон за забрана за користење на...

Музичари од Индија, Франција и Италија вечер на ОФФест

На претпоследниот фестивалски ден на 17. ОФФест, вечер од 20 часот во кино „Фросина“ во Младинскиот културен центар ќе настапат триото „Бармер бојс“ од...

Македонската филхармонија, Феми Кути и Емин Џијан со концерт во Белград

Оркестарот на Македонската филхармонија, заедно со африканската ѕвезда Феми Кути и Емин Џијан како диригент, на 13 септември ќе одржат концерт во Белград на...

„Убиствена нација“ – филм за градот Салем што го загуби разумот

Стигна првиот трејлер за филмот „Убиствена нација“, кој е снимен според вистинит настан во американското гратче Салем, чии жители во целост ја загубиле контролата....

„Игра на тронови” и „Прекрасната гoспоѓа Мајсел” со најмногу Еми награди

Серијата „Игра на тронови" на американската кабелска телевизија Ејч-Би-О (HBO) беше удостоена со наградата Еми за најдобра драмска серија на 70-тата церемонија за наградите...