10 C
Skopje
22.9.2018 - 9:43

Принцот Хари и Меган Маркл наместо свадбен подарок сакаат донации

Британскиот принц Хари и неговата вереница Меган Маркл ги замолиле сите кои сакаат да им испратат свадбен подарок следниот месец, наместо тоа да уплатат...

Кинески научници создале градежен материјал отпорен на оган

Кинески научници развиле нов градежен материјал отпорен на оган, кој може да издржи пламен од речиси 1.300 степени Целзиусови. Истражувачи од Универзитетот за наука и...

„Гугл Хром“ од есен со целосно нов изглед

Најпознатиот интернет пребарувач на светот „Гугл Хром“ ќе биде целосно редизајниран во втората половина на оваа година, соопшти „Андроид Њуз Хедлајн“, повикувајќи се на...

Награди за играчите на „Покемон Го“ по повод Денот на планетата Земја

Играчите на „Покемон Го“ на 22 април ќе бидат наградени во играта ако собираат смет, соопшти творецот на оваа популарна игра „Ниантик“. Специјалниот настан е...

Принцот Чарлс сретна обожавателка што го бакнала пред 40 години

Британскиот принц Чарлс повторно се сретнал со жената која го бакнала пред речиси 40 години, пишува во недела Би-Би-Си. Лејла Шервуд во 1979 година се...

И канадска фирма собирала податоци на корисници на Фејсбук?

Компанијата „Фејсбук“ соопшти дека прекинала соработка со канадска фирма за консултантски услуги во политиката „Егригејт Ај-Кју“ откако е објавено дека е можно таа фирма...

Фејсбук ќе ги информира корисниците засегнати од скандалот „Кембриџ аналитика“

Фејсбук ќе ги информира корисниците засегнати од скандалот со „Кембриџ аналитика“, преку нотификации на нивниот профил, в понеделник. Највеќе 87 милиони Фејсбук корисници ширум светот,...

Хитлеровиот портрет на неговата љубовница на аукција

Портрет на една млада жена кој го наслика Адолф Хитлер ќе оди на аукција следната недела со почетна цена од 60.000 евра, објави германската...

Грчкиот остров Хиос подготвен за традиционалната „војна со ракети“

На грчкиот остров Хиос и оваа година, Христовото воскресение ќе биде одбележано со традиционалната „војна со ракети“. Станува збор за еден од најкарактеристичните и...

На Спилберг омилен свој филм му е Е.Т.

Американскиот режисер Стивен Спилберг создаде некои од најпознатите и највпечатливи моменти во филмската индустрија, но меѓу сите негови дела се наоѓа и едно кое...