10 C
Skopje
21.11.2018 - 15:36

Богати и славни без училишна диплома

Голем број статистики велат дека имате многу поголеми шанси да напредувате во животот доколку сте образовани. Но за некои од успешните и богати личности...

Том Круз и Вал Килмер во „Топ Ган 2“

Холивудските глумци Том Круз и Вал Килмер ќе ги повторат своите улоги како соперници во продолжението на „Топ Ган“, со поднаслов „Маверик“. Во вториот дел...

„Биди перспективен“ ќе им помага на младите со посебни потреби

Здружението на граѓани за едукација и развој на претприемаштво, спорт и култура „Биди перспективен“ денес во Скопје ќе ги претстави своите програмски активности за...

Велика Британија и врати на Индија украдена статуа на Буда од 12 век

Полицијата во Лондон денеска и ја врати на Индија статуата на Буда од 12-тиот век, откако беше украдена пред 57 години. Полицијата ја предаде статуата...

Најголемата јахта со едра на светот закотвена во Албанија

Најголемата јахта со едра на светот „А“ (S/Y A - Sailing Yacht A) на рускиот милијардер Андреј Мељниченко е закотвена во најјужното албанско пристаниште...

Нов инцидент на самоуправувачко возило на Тесла

Самоуправувачки автомобил Teслa удри во полициско возило во Лагуна Бич, Калифорнија. Ова е најновиот инцидент во кој е вмешано едно од експерименталните возила кои...

Класика за деца во ООУ „Кирил Пејчиновиќ“ во Кисела Вода

Познатата виолиниска Пламенка Трајковска со членовите на нејзниот камерен состави, во рамките на проектот ,,Класика за деца“ утре во 17 часот, ќе одржи концерт...

„Галичката свадба“ – најтрадиционален фестивал во Европа

Во своето опстојување манифестација придонела за негување на традицијата на жителите од овој крај, за да се зачуваат изворните песни, ора, и надалеку познатата...

Концертна претпромоција на новиот албум на „Темпера“ во „Станица 26“

Во клубот „Станица 26“, вечерва, со почеток во 21 часот, во организација на продукцијата „3 гонга“, концерт ќе одржи македонската група „Темпера“. Членовите на...

Принс – пурпурен штрумф на музиката

Поставувајќи безброј морални прашања, Принс се бореше против расизмот, секогаш одеше по патот на креативноста, естетската хармонија и графичката интертекстуалност За напредокот на поп-музиката во...