10 C
Skopje
14.11.2018 - 19:13

Возбудлива приказна за екстравагантна дизајнерка Вивијан Вествуд

Благодарение на големиот број контроверзии, филмот за дизајнерката е толку динамичен, див и полн со детали што многу впечатливо ги илустрира ликот и делото на...

Викендов во Минхен почнува популарниот Октоберфест

Нови безбедносни огради, дополнителни видео-камери, повеќе полицајци - се само дел од безбедносните мерки за минхенскиот Октоберфест на пивото, што годинава почнува на 22...

Експлозиите од сојузничките бомби се чувствувале и во вселената

Бомбите кои сојузниците во Втората светска војна од авиони ги исфрлале врз цели во нацистичка Германија биле доволно силни за да го ослабнат јонизираниот...

Белите штркови порано „тргнуваат“ на југ поради климатските промени

Белите штркови во Полска полека ги напуштаат своите гнезда и тргнуваат на југ, по исклучително топлото и суво лето, а се верува дека ова...

Парк хотел и Спа го одбележаа вториот роденден

Во опуштен неделен бранч збогатен со неодоливи мириси на фантастичните кулинарски специјалитети, Парк Хотел и Спа го одбележа својот втор роденден. Амбасадорите и претставници на...

НАСА го одложи лансирањето на соларната сонда „Паркер“

Американската Национална аеронаутичка и вселенска администрација (НАСА) во последен момент го откажа за денеска планираното лансирање на соларната сонда „Паркер“ од центарот Кејп Канаверал. Лансирањето...

Хари Мегваер нема да јава еднорог на британската фунта

Одлуката на „Банката на Англија“ за ставање на ликот на одреден англиски научник на новата банкнота од од 50 фунти предизвика разочарување кај британската јавност,...

Дизајнот од нула отпад е нов начин на размислување

Во организација на „Моден викенд Скопје“ и на Македонското модно здружение вчера, во „Астибо фешн груп“, во Штип се одржа модниот перформанс наречен „Састејнбл...

Хакерски напад врз Фејсбук, загрозени податоците на 50 милиони корисници

Фејсбук објави дека заради пробивање на заштитата се загрозени податоците на дури 50 милиони корисници на оваа социјална мрежа. Компанијата појасни дека напаѓачите успеале да...

Истражување: Загадениот воздух значително влијае врз интелигенцијата на луѓето

Дологотрајната изложеност на загаден воздух предизвикува големо намалување на когнитивните способности и интелигенција, е утврдено во американско-кинеското истражување, објавено вчера во научниот магазин „Proceedings...