6 C
Skopje
15.11.2018 - 3:37

Во Илинден промовирана книгата „Сончев дворец“ на Перо Миленкоски

На годинашното 19-то издание на литературната манифестација „Илинден“ беше промовирана најновата поетска стихозбирка „Сончев дворец“ на писателот Перо Миленкоски, што ја издаде книгоиздателството „Александар/Александар“....

Меган носи прстен од велшко злато, подарок од кралицата

Американската актерка Меган Маркл на венчавката со принцот Хари носи прстен од велшко злато, подарок од англиската кралица Елизабета. - Прстенот на принцот Хари е...

Водителка од Кувајт доделила комплимент на колега, па ја суспендирале од работа

Водителка на национална кувајтска телевизија е суспендирана откако еден од своите колеги во емисија го нарекла згоден. Таа за време на преносот од изборите му...

Пристигна анимираниот филм „Мисијата Катманду“

Од идната недела во кината во Скопје ќе почне да се прикажува анимираниот филм „Мисијата Катманду“, синхронизиран на македонски јазик. Ова интересно остварување ги...

Рајан Рејнолдс ја откри тајната на среќниот брак

Холивудските глумци Рајан Рејнолдс и Блејк Лајвли се во брак веќе шест години и, како што вели ѕвездата од „Дедпул 2“, тоа ќе трае...

„Бритиш ервејс“ со посебен екипаж за кралската свадба

Авиокомпанијата „Бритиш ервејс“ соопшти дека утре ќе ја одбележи венчавката на принцот Хари и на актерката Меган Маркл на тој начин што на летот...

Рис Витерспун ќе продуцира документарец за Навратилова

Познатата глумица Рис Витерспун ќе продуцира документарен филм за поранешната тениска ѕвезда Мартина Навратилова и за нејзиниот активизам за човекови права. Имено, чешко-американската тенисерка по...

Филмот на Ларс фон Трир доживеа дебакл во Кан

Проекцијата на новиот филм на данскиот режисер Ларс фон Трир, „Куќата што ја изгради Џек“, на годинешниот Филмски фестивал во Кан ја обележи предвременото...

Објавен првиот трејлер на филмот „Боемска рапсодија“

Неодамна беше објавен првиот трејлер за долго очекуваниот филм што се снима за култната група „Квин“, насловен „Боемска рапсодија“, во кој главната улога ја...

Хју Грант заврши со романтичните комедии

Актерот Хју Грант, познат по своите романтични улоги изјави дека веќе нема да се појавува во романтични комедии, затоа што сега веќе е „остарен...