28 C
Skopje
19.9.2018 - 15:30

Принцот Чарлс сретна обожавателка што го бакнала пред 40 години

Британскиот принц Чарлс повторно се сретнал со жената која го бакнала пред речиси 40 години, пишува во недела Би-Би-Си. Лејла Шервуд во 1979 година се...

И канадска фирма собирала податоци на корисници на Фејсбук?

Компанијата „Фејсбук“ соопшти дека прекинала соработка со канадска фирма за консултантски услуги во политиката „Егригејт Ај-Кју“ откако е објавено дека е можно таа фирма...

Фејсбук ќе ги информира корисниците засегнати од скандалот „Кембриџ аналитика“

Фејсбук ќе ги информира корисниците засегнати од скандалот со „Кембриџ аналитика“, преку нотификации на нивниот профил, в понеделник. Највеќе 87 милиони Фејсбук корисници ширум светот,...

Хитлеровиот портрет на неговата љубовница на аукција

Портрет на една млада жена кој го наслика Адолф Хитлер ќе оди на аукција следната недела со почетна цена од 60.000 евра, објави германската...

Грчкиот остров Хиос подготвен за традиционалната „војна со ракети“

На грчкиот остров Хиос и оваа година, Христовото воскресение ќе биде одбележано со традиционалната „војна со ракети“. Станува збор за еден од најкарактеристичните и...

На Спилберг омилен свој филм му е Е.Т.

Американскиот режисер Стивен Спилберг создаде некои од најпознатите и највпечатливи моменти во филмската индустрија, но меѓу сите негови дела се наоѓа и едно кое...

Уметничка инсталација: Вивалди од велигденски јајца во Кавадарци

„Велигденски компромис“ е насловот на оваа инсталација на Пане Хаџи-Василев од Кавадарци, добитник на првата награда за цртеж на тема „Мода“ во Шпанија,  кој...

Индија воведува ограничувања за посетителите на Таџ Махал

Индиските власти поради проблемите кои со себе ги носи масовниот туризам на посетителите на Таџ Махал во иднина ќе им го ограничат престојот на...

Долче и Габана: По нашата смрт нема да има нов дизајнер

Модните креатори Доменико Долче и Стефано Габана не планираат да ја продадат својата компанија, истакнувајќи дека по нивната смрт никој нема да ги наследи...

Романец не може да докаже на суд дека е жив

Романецот Константин Релиу не успеал да го убеди судот дека е жив, откако неговата сопруга го прогласила за мртов. Поради тоа Релиу покрена нов процес...