27.5 C
Skopje
18.6.2019 - 16:20

Нема подобар спој од игри и уметност

Гораст Цветковски, гејмер Живееме во највозбудливиот технолошки период од постоењето на земјата. Освен што технолошки има огромни скокови во краток период, за разлика од порано...

Редок бел ирвас забележан во бајковита средба

Фотографот Мадс Нордсвин од Осло сподели слики од редок бел ирвас, на кој налетал додека бил на прошетка со пријателите во северна Норвешка. Тој...

Во Бразил родено првото бебе по пресадување матка од починат донатор

Во Бразил е родено првото бебе по пресадување матка од починат донатор, објави медицинското научно списание „Лансет“. – Во Сао Паоло на 15 декември 2017...

Актерот Кевин Харт ќе ги води Оскарите

Американскиот комичар Кевин Харт, познат по филмот „Џуманџи: Добредојдовте во џунглата“, ќе ја води церемонијата за доделување на наградите Оскар за 2019 година, соопшти...

„Самсунг“ прв ќе лансира „5Г“ смартфон во САД

Телеком операторот „Веризон Комуникејшнс“ работи со „Самсунг Електроникс“ на промоција на првиот „5Г“ смартфон на пазарот во САД. Уредот се очекува да се појави...

Електричните автомобили претворени во средства за надзор на Кинезите?

Големите произведувачи на електрични автомобили, вклучувајќи ги „Тесла“, но и компаниите како „Фолксваген“, „БМВ“ и „Форд“, испраќаат десетици различни информации за возилата до кинеската...

Мистериозната приказна за фаталната Клеопатра раскажана од д-р Хавас

Не ја пропуштајте можноста „Кралот на пирамидите“ да Ви ја раскаже мистериозната приказна за древниот Египет и фаталната Клеопатра. Кога ќе помислите на древниот...

Облека на принцезата Дијана достигнува неверојатни аукциски цени

Фустан носен од принцезата Дијана за време на кралската посета на Бахреин можно е да достигне цена од 100 илјади фунти на аукција, две...

Работното време треба да се ограничи на четири часови дневно

Голем број истакнати експерти сметаат дека работното време треба да се ограничи на четири часови дневно. Тие оценуваат дека луѓето не се ниту ментално...

Сонда на НАСА пристигна до астероид

Сондата на Американската вселенска агенција(НАСА) денеска пристигна до астероидот Бену. Станува збор за мисија вредна 800 милиони долари, која започна пред две и пол години...