2 C
Skopje
19.11.2018 - 15:09

Само 13 жени меѓу 100-те уметници со највредни дела на аукциите

Меѓу 100-те уметници чии дела достигнаа највисока вредност на аукциите во текот на 2017 година има само 13 жени, покажуваат податоците на информациониот сервис...

„Кока-кола“ го лансираше првиот алкохолен пијалак во Јапонија

„Кока-кола“ денеска во Јапонија го лансираше својот прв алкохолен пијалак, со вкус на лимон, во обид да освои нови пазари и потрошувачи. Американската компанија денеска...

Бајрам Белулоски победник на деветтото издание на „Радика фест-2018“

На деветтото издание на фестивалот на детска песна „Радика фест-2018“, во конкуренција на солисти и групи од Охрид,Струга,Дебар и други градови, првото место од...

Едномесечна забрана за ЈуТуб во Египет

Највисокиот египетски суд донесе одлука да го укине ЈуТуб во земјата на еден месец, поради видеата коишто содржат непримерни содржини и пораки за исламскиот...

„Радика-фест“ денеска во Дебар

Денеска со почеток во 12 часот во Центарот за култура во Дебар деветти пат ќе се одржи фестивалот за деца и млади „Радика-фест“. На...

Тројна промоција на „ДНК“

Аренби-двоецот од „ДНК“, Панчо и Андреј, по 16 години присуство на домашната музичка сцена, вечерва ќе имаат тројна промоција. Во 20.30 часот во хотелот...

Со автобиографската „Горда мајка“ Благица Калева победи во Валандово

Благица пееше песна посветена на нејзината ќерка Марија за која вели дека е смислата на нејзиниот живот, по семејната трагедија од пред 15 години....

Видео: Имигрантот што го спаси детето во Париз доби француско државјанство

Мамуду Гасама, младиот илегален имигрант од Мали што викендов спаси дете коешто виси од зграда во Париз, денеска доби француско државјанство. Документите му беа...

Футуристичка капсула ќе открива болести и ќе праќа сигнал до телефоните

Во познатиот научно-фантастичен филм „Фантастичното патување“ од 1966 година, подморницата со екипаж е смалена за да може да биде внесена во човечкиот организам и...

Овие знаци откриваат дека ви пречи глутенот

Иако чувствителноста на глутен се смета за модерен тренд, некои луѓе навистина страдаат од таков синдром, а лекарите ги наведоа основните симптоми. 1.Промена на расположение Освен...