8.8 C
Skopje
27.11.2021 - 23:54

Волонтерите на Скопски маратон ја издигаат свеста и шират солидарност

Љубинка Брашнарска е една од 450-те волонтери, кои се потребни за Скопскиот Маратон да тече беспрекорно, позитивно и полесно. Таа и сите други волонтери...

Највкусното национално јадење на Шведска е всушност турско!

Шведските ќофтиња широко познати како шведско национално јадење, всушност потекнуваат од Турција. Шведските власти оваа вест ја соопштија неодамна на својот официјален профил на...

Втора книга на Војче Китаноски „Антологија на 500 вицеви за деца“

Откако во октомври минатата година ја промовира првата книга „Енциклопедија за хумор и сатира“, познатиот имитатор и хуморист Војче Китаноски, ја издаде и втората...

ВИДЕО: Лав нападна сопственик на резерват

Сопственикот на приватниот резерват за животни „Маракеле предатор“ во Јужноафриканската Република се здоби со тешки повреди откако го нападна лав, пред очите на посетителите. Шеесет...

Овие десет лидери најмногу користат Фејсбук

Еди Рама, албанскиот премиер е меѓу десетте лидери во светот кои најмногу користат Фејсбук. - „Twiplomacy.com“ е адресата која се занимава со рангирање на социјалните...

Човекот со црн чадор може да ја реши мистеријата за убиството на Кенеди

Иако денот кога е убиен американскиот претседател Џон Кенеди бил ведар и сончев, сепак во близина на местото на настанот бил забалежан маж со...

„Рамноземјашите“ појаснија зошто човекот не паѓа кога ќе дојде на работ

Повеќе од 200 луѓе кои веруваат дека Земјата е рамна плоча се собраа на тридневна конвенција во Англија на која, меѓу другото, „појасниле“ зошто...

Астронаут шеташе во вселената, а има фобија од височина

Додека астронаутот на НАСА Џозеф Акаба се прошета во вселената за време на неодамнешното патување до Меѓународната вселенска станица, не му беше сеедно, со...

Утрински навики кои можат да ви го променат животот

Личниот тренер и нутриционист Моника Меј, пренесува 15 здрави утрински навики благодарение на кои ќе се чувствувате подобро, посилно и поодморено. Секое утро будете...

Владимир Дојчиновски – уметнички директор на „Макфест 2018“

Владимир Дојчиновски e нов уметнички директор на музичкиот фестивал „Макфест 2018“. На оваа функција го наименува градоначалникот на Штип, Благој Бочварски, бидејќи веќе неколку...