12 C
Skopje
25.9.2018 - 5:43

Нов албум на „ФИН Проект“ ќе прозвучи во МСУ

Во Музејот на современата уметност во Скопје вечерва, со почеток во 20 часот, членовите на групата „ФИН Проект“ ќе го промовираат својот нов албум...

Џоана Баез, легенда на протестната песна

Во 1960-тите години поп и рок-музиката созреваа со галопирачка брзина. Тоа е период и кога заживеа фолк-музиката. Младите кантавтори и пејачи го искажуваа своето...

Фолксваген престанува со производство на култната „буба“

Германската автомобилска компанија „Фолксваген“ соопшти дека од јули 2019 година ќе престане со производство на легендарниот модел „буба“. Првата серија од овој модел беше...

Ќе се снима филм според новооткриена приказна на Марк Твен

Продукциската куќа „Фокс“ ги откупи правата за филм заснован на (крадливиот принц Олеомаргарин), новооткриена приказна на американскиот писател Семјуел Ленгхорн Клеменс, попознат како Марк...

Николас Кејџ ја одигра најдобрата улога

По големиот број негативни вести за неговиот банкрот или за неговиот син, кој имал проблеми со алкохолот и со полицијата, конечно стигна вест дека...

Зошто го нема Шварценегер во новиот „Предатор“?

Режисерот на најновиот „Предатор“, Шејн Блек, во интервјуто за „Дигитал спај“ откри дека сосема ја разбира одлуката на Арнолд Шварценегер да не се појави...

Режисерско деби на оскаровката Хали Бери

Добитничката на „оскар“ и една од најуспешните глумци од афроамериканско потекло во Холивуд, Хали Бери (52), ќе се обиде првпат во улогата на режисерка...

Акциски филмови со силни женски ликови

Иако почесто на женските филмски ликови им се припишува емотивна, нежна, романтична нота, во одредени филмови токму жените толкуваат улога на опасни хероини што...

„Статуафест“ на улица „Македонија“

Живи статуи од Шпанија, Бугарија, Србија, Украина и Македонија ќе учествуваат на фестивалот „Статуафест - другото лице на улицата“ кој денеска и утре од...

Медитеранските звуци на „Мала Италија патува 2“ во МОБ

Павле Камилоски со својот проект „Мала Италија патува 2“ ќе одржи солистички концерт на 19 септември во Македонската опера и балет. И овој пат...