14 C
Skopje
15.11.2018 - 14:06

Германци условно осудени оти украле над 100 преносни тоалети

Судот во Дизелдорф осуди двајца Германци на условни казни бидејќи за само неколку месеци украле повеќе од сто преносни тоалети. Еден е условно осуден на...

Филмот за Фреди Меркјури во првата недела заработи 122 милиона долари

Биографскиот филм за Фреди Меркјури и рок-групата Квин – „Боемска рапсодија” во првата недела од прикажувањето заработи 50 милиони долари во кината во САД...

Ватикан: Свештениците би требало да работат и преку интернет

Свештениците би требало да работат и преку интернет доколку сакаат да се поврзат со луѓето кои веќе не доаѓаат во црква, но се достапни...

Илон Маск призна дека претeрувањето на Твитер му создава проблеми

Соосновачот и извршен директор на „Тесла“ и на „Спејс екс“, милијардерот Илон Маск, призна дека понекогаш претерува на Твитер, поради што запаѓа во проблеми,...

Разоткриени тајните на мистериозната изградба на пирамидите

Научниците заклучиле дека процесот на влечењето на камените блокови при изградбата на пирамидите се одвивал многу побрзо отколку што било сметано досега, во текот на истражувањето на древните...

„Пипл“ го избра најзгодниот маж за 2018

Списанието „Пипл“ го прогласи британскиот глумец Идрис Елба за најзгоден маж за 2018 година. – Кој би помислил?! Ви благодарам, „Пипл“, и на сите обожаватели...

Хари Мегваер нема да јава еднорог на британската фунта

Одлуката на „Банката на Англија“ за ставање на ликот на одреден англиски научник на новата банкнота од од 50 фунти предизвика разочарување кај британската јавност,...

„Модниот викенд 2018“ лансира бавна мода, вегански материјали и нула отпад

Четиринаесет ревии продефилираа на осумнаесеттото издание на „Модниот викенд Скопје“, кое понуди нетипични модни перформанси, визии за модата и за нејзината одржливост Осумнаесеттото издание на...

Основци учеа да сликаат во енкаустика

Благодарение на Кристина Деолска, архитектка од Делчево, која слика во прастара техника енкаустика, каде што сликите се создаваат со растопен восок, учениците од многу...

Кичевските извидници прошетката ја претворија во екоакција

За да го искористат топлото време и да спроведат еднодневна прошетка во природа, извидниците на извидничкиот одред „Мирко Милески“ од Кичево неодамна организираа колективно...