17 C
Skopje
25.9.2018 - 17:40

Затемнувањето на месечината вечерва ќе трае 103 минути

Иако временските прогнози за петок засега не се поволни, доколку небото е ведро Скопското астрономско друштво од плоштадот „Македонија“ со телескоп ќе ги проследи...

Влакнесто суштество без очи исфрлено од морето на рускиот источен брег (Видео)

На рускиот источен брег, морето исфрли необично влакнесто суштество кое ги остави жителите во шок. Мртвото животно има долга опашка, прекриено со крзно и...

Сите мои песни се подарок и порака за публиката

Со невиден ентузијазам, Томовска сѐ уште снима, настапува и се надева дека оваа или следната година ќе одржи уште еден голем концерт за паметење,...

Реинхолд Меснер 40 години потоа: Еверест повеќе не е тоа што беше

Лекарите беа против, другите планинари им зборуваа дека се луди. Но Реинхолд Меснер и Петер Хабелер не ги слушаа предупредувањата и успеаја на 8...

Принцот Чарлс сретна обожавателка што го бакнала пред 40 години

Британскиот принц Чарлс повторно се сретнал со жената која го бакнала пред речиси 40 години, пишува во недела Би-Би-Си. Лејла Шервуд во 1979 година се...

Баба затекнала во дворот коњ што го нарачала нејзината внука преку интернет

Бабата на едно 13 годишно девојче во Велика Британија била шокирана кога во дворот затекнала коњ, кого нејзината внука го порачала преку интернет. Кралското друштво...

По еден век се вратија венчавките во црквата „Света Петка“ во селото Осој

По пауза од еден век се случи првата венчавка во возобновениот црковен храм „Света Петка“ во селото Осој, Кичевско. Судбоносното „да“ пред бога го...

Ајфеловата кула повторно отворена за посетителите

Еден од најпрепознатливите белези на Париз, Ајфеловата кула, од денеска повторно е отворена за посетителите по едноделниот штрајк на вработените во обезбедувањето. Пoголем број синдикати...

Човекот кој порасна во пештера со волци: Разочаран сум од луѓето

Шпанецот Маркос Родригез Пантоја во 1965 година е пронајден во пештера во која живеел со волци цели 12 години. Неговиот живот во дивина започнал...

Поглед одблизу на одвоениот живот на Доналд и Меланија Трамп

Американскиот претседател Доналд Трамп и неговата сопруга Меланија имаат исклучително одвоени дневни рутини, открива „Вашингтон пост“. Тој станува во 5.30 часот наутро, по што...