18.8 C
Skopje
26.4.2019 - 12:24

Историчар ја расветли мистеријата за „Ромео и Јулија“

Историчарите веруваат дека местото каде што познатиот драмски писател Вилијам Шекспир ја напишал познатата трагедија „Ромео и Јулија“ конечно е пронајдено, пренесува Си-ен-ен. Театарскиот историчар...

Илон Маск се поклони пред „мајката на змејовите“

Извршниот директор на компанијата „Спејс екс“ Илон Маск на Твитер објави нова идеја поврзана со ракетните истражувања, инспирирана од популарната телевизиска серија „Игра на...

Правиме добри дела и растеме заедно

На популарната отворена сцена Школка во Градскиот парк во Скопје, вчера претпладне се случи големото и благородно дружење за ширење добрина и хуманост. Настанот „Правиме...

Скриениот трезор на Кавказ

„НОВА МАКЕДОНИЈА“ ВЕ ВОДИ НИЗ ГРУЗИЈА Многуте сличности со Македонија, но и богатата историја и култура, преубавата природа, како и сплет на некои поволни околности,...

Социјалните мрежи недостапни ширум светот

Кај најголемите социјални мрежи денеска е регистриран проблем и тие не се достапни во повеќе делови на светот, објавија западните медиуми. Корисниците ширум Европа имаат...

Рокенрол и покрај сѐ!

Шеесет и пет години рокенрол и педесет години Вудсток семејството, најдобра работа што ми се случила во животот е рокенрол-музиката. Рокенролот е музика на слободата....

Театарскиот сценограф Јан Папелбаум со работилници и предавање

Дводневна работилница за театарска сценографија насловена „Модерното на сцена (Сонот на куќата)“, под менторство на театарскиот сценограф Јан Папелбаум (Шаубуне, Берлин, Германија), ќе се...

По 50 години пронајдена изгубена снимка на „Битлси“

Мислам дека тоа е Светиот грал за обожавателите на групата „Битлси“. Се веруваше дека снимката е засекогаш загубена, бидејќи не е зачувана ниту видеокасетата...

Претставата „Индиго“ доаѓа во Скопје

Српската претстава „Индиго“, во режија на Бранислав Лечиќ и со текст на Душко Премовиќ, ќе биде изведена вечерва, во 19 часот, во Домот на...

„Дизни“ го претстави првиот трејлер за „Кралот лав“

Компанијата „Дизни“ го претстави првиот официјален трејлер за новата американска филмска драма „Кралот лав“, пренесе „Билборд“. Овој римејк на Дизниевиот легендарен анимиран филм од 1994...