3.3 C
Skopje
28.2.2020 - 15:15

Компири скапи колку кавијар – 155 долари за килограм

Тартуфите и кавијарот се познати кулинарски специјалитети, чија цена по грам достигнува астрономска вредност, но во Данска таква цена имаат посебна сорта на компири. Сезонскиот...

Потрoшил цело богатство за да стане жена, а потоа се попишманил

Американскиот манекен Александар Вич (30) потрошил 10.000 долари за ласерско отстранување на влакна и хормонска терапија за да стане женско, но потоа се предомислил. Три...

Волчица пронајдена на белградските улици

Во Белград синоќа е фатена европска сива волчица. Се уште не е познато од каде дошла и како завршила на белградските улици, но веројатно...

Бекам разочаран од синовите

Поранешниот британски фудбалер, Дејвид Бекам, призна дека тројцата синови го разочарале, бидејќи ниту еден од нив не сака професионално да се занимава со фудбал. Бруклин,...

Остатоци од расен тркачки коњ пронајдени во Помпеја

При археолошките ископувања во Помпеја откриена е штала во која биле пронајдени остатоци од расен тркачи коњ. Според археолозите од овој локалитет во близина на...

Откриени тајните од епската „прва мисија на последната планета“ на НАСА

Ракета со големина од 68 метри беше лансирана од Кејп Канаверал, САД, во 2006 година, носејќи ја сондата тешка околу 450 килограми, наречена „Нови...

На погребот на Стивен Хоукинг поканети и патниците низ времето

Семејството на починатиот Стивен Хоукинг на комеморацијата ги покани и патниците низ времето, како потсетување на еден од феномените со кои за време на...

Легендарниот француски шансониер во болница откако си го скрши рамото

Легендата на француската шансона Шарл Азнавур денеска е префрлен во болница бидејќи го повредил рамото, паѓајќи во својот дом на југозападот на Франција, јавуваат...

Најстариот Американец го прослави 112 роденден, продолжува да пуши и да пие виски

Ричард Овертон секое утро станува рано. Неговиот негувател му помага околу утринските рутински работи, а потоа тој ги зема цигарите и се подготвува за...

Женски протест на црвениот тепих во Кан

На црвениот тепих на Канскиот фестивал денеска ќе прошетаат 82 жени за да го свртат вниманието на ограничениот број режисерки што се наоѓаа во...