30 C
Skopje
18.9.2018 - 18:04

Најлошиот убиец на живиот свет во океаните

Просечниот Американец користи по 35 илјади пластични сламки во текот на животот. Ги користи за кафе, сок, коктели, речиси по десет пластични сламки на...

Корените, љубовта и припадноста нѐ влечат кон Македонија

Ники е позната и признаена активистка и силен борец за афирмација на македонското име, јазик, посебност и цивилизациски вредности на нашиот етникум во мултиетничката...

Ејжа Арџенто обвинета за сексуален напад врз малолетник

Си-ен-ен повлекува три епизоди од шоуто на готвачот Ентони Бурдејн со неговата девојка, глумицата Ејжа Арџенто и поради обвиненијата кон неа за сексуален напад...

Произведено пиво специјално по повод средбата Трамп-Путин

Продавниците во Финска пуштија во продажба пиво произведено специјално по повод средбата меѓу претседателите на САД и Русија, Доналд Трамп и Владимир Путин, закажана...

Фејсбук ќе не информира колку време трошиме на социјалната мрежа

Фејсбук е добра платформа за комуникација и следење на она што се случува со нашите пријатели и најблиски, но исто така е главен извор...

Холивуд ќе снима филм за спасувањето на тајландските момчиња

Двајца американски филмски продуценти заминале во Тајланд, додека беше во тек акцијата за спасување на момчињата што беа заробени во пештерата, јави Би-би-си. Мајкл Скот...

Поместување на часовикот и вашето тело

Поместувањето на стрелките на часовникот при летното сметање на времето со себе обично носи и ненаспаност и замор. Еве некои проблеми кои можете да ги...

„Епл“ и „Спотифај“ ја продолжуваат трката за музичкиот пазар

Епл Мјузик одделението на американскиот гигант „Епл“ соопшти дека ја достигна бројката од 48 милиони претплатници на сервисот за емитување на музика и видео...

Гитарата и цилиндарот на Том Пети на аукција

Електричната гитара „гибсон СГ“од 1965 година, која му припаѓаше на покојниот рокер Том Пети, и негова капа цилиндар ќе бидат понудени на аукција на...

Хоакин Феникс во улогата на Џокер

Хоакин Феникс ќе го толкува „Џокер“, познатиот негативец од „Бетмен“ филмовите и стриповите, во филм каде што тој, Џокерот ќе биде главен лик, објави...