Психичките проблеми и го уништија бракот на принцезата Дaјана

Последниве неколку дена сите очи се вперени во британскиот дворец и фотографиите од венчавката на Хари и Меган Маркл. Кога се зборува за кралското...

Селма од песната на „Бијело дугме“ го прослави 90-от роденден

Селма Бориќ, за која е напишана песната „Селма“ на групата „Бијело дугме“ вчера го прослави 90-от роденден и наздрави со Жељко Бебек, пејачот на...

Кралското семејство ја скокна актерската кариера на Меган Маркл

На официјалната интернет страница на британското кралско семејство, е додадена и биографија посветена на новопечената војвотка од Сасекс, Меган Маркл. Написот се фокусира на...

Нашиот дуќан е единствен во Македонија, но нема кој да нѐ наследи

Со наши инструменти свиреле: Драган Даутовски, Илија Џаџев, Марјан Јовановски од „Синтезис“ и многу други. Во оваа работилница се направени и првите тамбури на...

ГЕТ – прв македонски електричен велосипед што го прочистува воздухот

Меѓу најзначајните придобивки од овој велосипед се: прочистување на воздухот, намалување на бројот на возилата, промена на навиките на граѓаните, овозможување нов начин за...

Тамара поради технички пропусти настапи двапати на генералната проба

За „Нова Македонија“ од Тел Авив, Израел, Марија Таушанска Тукушто заврши првата генерална проба пред утрешното второ полуфинале на „Евровизија 2019“. На сцената на „Експо-центарот“...

Се урива култот за Илон Маск

Одговорот на главниот човек на „Спејс екс“ и „Тесла“ во врска пандемијата на коронавирусот ги отуѓува неговите обожаватели Авторка: Марина Корен Атлантик Илон Маск е познат по...

„Црвената пилула“ на Маск ги подзамисли и неговите најверни обожаватели

Поседувањето на луксузно електрично возило на „Тесла“ е главен симбол за либерален статус. Тоа не сигнализира ништо повеќе од добар вкус и совршен биланс...

Фламингата од скопската Зоолошка градина го освојуваат светот

Новите жители на скопската Зоолошка градина ги освојуваат срцата на светските медиуми. „Боред панда“, еден од водечките светски портали за поп-култура и уметност, објави...

Си замина доајенот на македонската ТВ-режија

Познатиот македонски режисер Тихомир Бачовски ненадејно, во понеделникот во својот дом, си замина од овој свет, но неговото обемно творештво ќе остане да сведочи...