Божиќ кај нашинците во Мелбурн, Чикаго, Аруша и Венеција

Се вели, кај и да си за Божиќ дома да си, но за жал, некои Македонци својот дом го преселија многу далеку, одејќи по...

Саудиска Арабија се опушти со моделите од Инстаграм и лудите забави

Инфлуенсерите што го промовираа музичкиот фестивал во Ријад го обелија образот на Саудиска Арабија на социјалните мрежи, но навлекоа и критики Пренесено од Ал џезира....

Демократијата им ги скрати крилјата на ангелите

Авторка: Шарлот Ален Волстрит џурнал „Викторијас сикрет“ годинава ја откажа модната ревија која се емитуваше за божиќните празници уште од 1995 година. Лани модното шоу го...

Маската на Кратос завладеа на фестивалот за игри

Љубителите на видеоигри, друштвени игри и игри со карти, како и љубителите на косплеј (маскирање во лик од филм/игра/аниме) сцената, овој викенд имаат можност...

Ширум светот одржан фестивалот на дедо мразовци

Во многу градови низ светот, вклучително и Њујорк, се одржа традиционалниот фестивал на Дедо Мраз. Илјадници луѓе облечени во црвени костуми на Дедо Мраз се...

Теориите на заговор на Болсонаро го „изгореа“ и Ди Каприо

За досега незабележаните пожари кои гореа во Амазонија во август, беа посочувани неколку виновници - фармерите кои ја расчистуваат земјата за да одгледуваат стока,...

Сајбер-камионот на Илон Маск влета во фијаско

Еден ден по неуспешната демонстрација на неговиот футуристички сајбер-камион, кој беше најавуван како неуништлив, вредноста на богатството на извршниот директор на „Тесла“, Илон Маск,...

„Фрајле“ одржаа концерт во винарницата „Стоби“

Четирите впечатливи девојки од Приштина, Сомбор и Нови Сад, кои го сочинуваат бендот „Фрајле“ и кои музиката ја донесоа на едно поинакво, различно и...

НАСА кон крајот на октомври ќе испрати две жени во вселената

Американската вселенска агенција НАСА објави дека две жени коишто се наоѓаат на Меѓународната вселенска станица во октомври за првпат заедно ќе заминат во веселената. Астронаутите...

„Бела ноќ“ на 15 локации во Скопје

Концерти, изложби, кино, театарски претстави, 3Д-видеомапинг и уште многу други културни содржини ќе бидат дел од годинешната јубилејна 15 „Бела ноќ“ во Скопје. На 15...