Слепченскиот апостол – најстар зачуван препис на Кирилометодиевиот превод на апостолот

Апостолот до средината на 19 век се наоѓал во манастирот „Св. Јован Претеча“ во Слепче, но потоа бил отуѓен и денес се наоѓа во...

Бојана Скендеровски со „Море сокол пие“ го честита Илинден

Бојана Скендеровски на Илиден објави преработка на една од најубавите македонски песни „Море сокол пие“. - Ова е моја честитка за Илинден. Патриот сум во...

Видео: Мистериозна дупка во земјата го збунува Чиле

Во Чиле, во рударската област Тиера Амарила, за време на викендот се појави огромна дупка со дијаметар од околу 25 метри, која сега ја...

Во Ангола откриен најголемиот розов дијамант

Рударите во Ангола ископаа розов дијамант, за кој се верува дека е најголемиот пронајден во последните 300 години. Австралискиот оператор на наоѓалиштето во Ангола рече...

Најубавите години од животот ги поминав во Македонија

Сердар Акар, режисер на ТВ-серијата „Балканска приказна“ што се снима во Скопје Сердар Акар, продуцентот и режисер на серијата „Збогум, Румелија“, седна во директорската фотелја на...

На Илинден, „тешкото“ ќе грмне и во Лазарополе

И годинава ќе ечат песните во Лазарополе, а кога наутро на Илинден ќе застанам на мојот чардак наслушнувајќи ги песните на Мајовци, како го...

Многу ѕвезди на Филмскиот фестивал во Венеција

Годинашниот 79. филмски фестивал во Венеција ќе биде домаќин на многу познати личности од 31 август до 10 септември. Од актерите, потврдено е присуството...

Зошто не смееме да седиме на туѓо место во авионот?

Ако некогаш ви се случило стјуардесата да ве спречи со некого да го замените местото во авионот или да ви забрани да се преместите...

„Евровизија 2023“ ќе се одржи во В. Британија наместо во Украина

ЕБУ одлучи Следниот избор за песна на „Евровизија“, наместо во Украина, која е годинашен победник, ќе се одржи во Велика Британија. Организаторите одлучија следната „Евровизија“...

Кејт Винслет – актерка и извршна продуцентка на серијата „Палата“

Холивудската ѕвезда Кејт Винслет го стави својот потпис за да глуми и да биде продуцент на претстојната лимитирана ТВ-серија на Ејч-би-о, насловена „Палата“. Славната 46-годишна...