Чергите не се само мртов музејски експонат

Денес кај нас овој занает е во изумирање, а подразбира изработка на черги, патеки, дисаѓи, вреќи, торби, но и делови од облека и постелнинa,...

Предизвикан вештачки земјотрес по победата на Мексико против Германија

Илјадници навивачи на мексиканскиот национален фудбалски тим, славеа бурно низ улиците на мексиканските градови. А, пак, мексиканското тло буквално се затресе, кога напаѓачот Ирвинг...

„Спајс Грлс“ ја откажаа планираната турнеја

Ветената турнеја на „Спајс Грлс“, што требаше да им донесе на пејачките по 30 милиони фунти, нема да се одржи, соопштија медиумите на Островот. ...

Били Боб Торнтон по 15 години откри зошто се развел од Џоли

 Американскиот актер Били Боб Торнтон ги откри причините за разделбата со една од најубавите актерки во Холивуд, Анџелина Џоли. Торнтон потсети дека двајцата со...

Кајли Миног на вечера кај принцот Вилијамс

  " order_by="sortorder" order_direction="ASC" returns="included" maximum_entity_count="500"] Кајли Миног важи за една од омилените личности на кралскиот двор. Покрај честите покани на приеми и вечери, австралиската ѕвезда...

Песков: Русинките сами ќе одлучат со кого ќе спијат, тие се најдобри жени на...

Руските жени се најдобри жени во светот и самите ќе одлучат што ќе прават, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, од кого беше побарано...

Рускиот амбасадор Шчербак ја прослави победата на националниот тим на отворањето на СП

Заедничко следење на воведниот натпревар од Светското првенство во фудбал во Русија, меѓу домаќинот и Саудиска Арабија, организираше попладнево во хотелот Русија рускиот амбасадор...

„Њујорк Џипси Ол Старс“ на “Бит фест 2018”

Позната светска музичка група „Њујорк Џипси Ол Старс“ од Њујорк, во која свири светски познатиот битолски и македонски кларинетист Исмаил Лумановски - Смајко, годинава...

Второ издание на адреналинскиот фестивал „Кога во Крушево“

Втора година едноподруго љубителите на планинските адреналински спортови и рекреативците ќе можат да уживаат во убавините на крушевските предели. Оваа година фестивалот „Вен ин...

Познати странски изведувачи на „Д-фестивал 2018“

По првиот бран изведувачи што го сочинуваат артисти од современата македонска музичка сцена - Горан Трајкоски, Дуке Бојаџиев, групата „Архангел“ и скопското андерграунд-трио „Палиндром“...