-3.4 C
Skopje
25.1.2020 - 1:40

„Одмаздници“ соборува рекорди

Последниот филм на „Марвел“ заработи повеќе од милијарда долари Филмот „Одмаздници: војна на бесконечноста“, на режисерот Ентони и Џо Русо, минатиот викенд постави уште еден...

По „оскарот“, Коби Брајант ја доби и наградата „еми“

Легендата на Лос Анџелес Лејкерс, Коби Брајант, освои уште една награда за анимацијата „Диар баскетбол“. Краткиот филм беше награден со „еми“, која се смета за...

Скорсезе и Бланшет го прогласија 71-от Филмски фестивал во Кан за отворен

Американскиот режисер Мартин Скорсезе и австралиската глумица Кејт Бланшет, го прогласија за отворен 71-от Филмски фестивал во Кан, прв по избивањето на скандалот со...

Ново продолжение на „Рамбо“

Никогаш не е доста во животот од акциите на Рамбо или Силвестер Сталоне. Сталоне деновиве ги израдува своите обожаватели со тоа што на својот инстаграм-профил...

Албанскиот евровизиски претставник забранет во Кина

Евровизискиот претставник на Албанија иако успеа да и обезбеди на својата земја влез во големото финалето, кое се одржува утре, сепак неговиот настап беше...

Проговори и поранешната сопруга на Харви Вајнштајн

Георгина Чепмен, поранешната сопруга на холивудскиот режисер Харви Вајнштајн за прв пат проговори за магазинот "Вог", за тоа како реагирала кога дознала дека нејзиниот...

Околу Бермудите откриени десетици непознати морски видови на флора и фауна

Научниците од Оксфорд кои го истражуваат морското дно на 300 метри длабочина околу Бермудските Острови, открија десетици досега непознати морски видови на флора и фауна,...

Музичарите горди на првата „Македонска рок-енциклопедија“

Тошо Филиповски, музички новинар и директен учесник во создавањето на македонската рокенрол-сцена, завчера на ден пред својот роденден, на платото пред МКЦ го претстави...

Македонија шести пат едноподруго без финале на „Евросонг“

Речиси сите фаворити за победа (или топ 10) беа изведени во првата евровизиска вечер, а консензус во евровизиските кулоари беше дека во конкуренцијата во...

Славниот актер го претепа менаџерот на снимање

Најплатениот актер на светот, Џони Деп (55) се почесто губи контрола врз себе, а последната жртва на неговиот темперамент е локацискиот менаџер на филмот „LAbyrinth". Имено,...