Со редење камења до почист ум

Балансирањето или редењето камења е уметност, дисциплина или хоби во кое камењата се редат еден врз друг, без да се користи лепило или какви...

Симпсонови го предвидеа финалето на Светското првенство?

Љубителите на фудбалот од Мексико и од Португалија веруваат дека нивните репрезентации ќе играат во финалето на Светското првенство во Русија, поради епизода од...

Кралското однесување е важно како и облеката

Членови на кралското семејство, а особено кралицата, мора да носат комбинации во јаки бои за јавноста лесно да ги забележи во метежот Светската јавност речиси...

Промоција и изложба на „Поврзи се…“ во „Концепт 37“

„Поврзи се...“ е новата димензија во која битисуваме. Димензија што е различна од будност, спиење и сонување. Секој стих и секоја фотографија како љубовна...

Вештачките дијаманти имаат комерцијална примена

Првите синтетички дијаманти се направени во Шведска во 1953 година, со процес на висока температура под притисок Вештачки дијаманти произведени со хемиско испарување (ЦВД) се...

Како по природен пат да се отстрани јаглеродот од воздухот

Пронајдени се карпи што „напорно работат“, реагирајќи природно на јаглерод-диоксидот од атмосферата, претворајќи го во камен! Ова спектакуларно откритие е процес што природата сама...

Фејсбук ќе не информира колку време трошиме на социјалната мрежа

Фејсбук е добра платформа за комуникација и следење на она што се случува со нашите пријатели и најблиски, но исто така е главен извор...

Бери Гиб од „Би џис“ стана витез

Принцот Чарлс го одликуваше со титула витез највозрасниот и воедно единствен жив член на групата „Би џис“ (Bee Gees), Бери Гиб. На свеченоста во Бакингемската...

Серија мистериозни смртни случаи во Велика Британија – за две недели најдени 10 тела...

По пронаоѓањето на уште три тела, британската полиција соопшти дека 10 луѓе страдале за само две недели кај гребенот Бичи Хед во Кент, пишува...

Баз Олдрин ги тужи синот и ќерката

Американскиот астронаут Баз Олдрин ги тужи двете деца и нивните поранешни бизнис менаџери бидејќи наводно му украле пари, но и за клевета бидејќи говорат...