4.9 C
Skopje
22.2.2020 - 20:34

Изложба на јапонски графики во Кавадарци

Изложба на јапонски графики од правецот укијое, насловена „Јапонскиот лебдечки свет“, е отворена во Музеј галеријата во Кавадарци. На изложбата се претставени 28 графики...

Најдобрите филмови за мистичниот свет на модата

Исто како и филмот, и модата отсекогаш се сфаќала како спој на магичното и реалното. Во вид на раскошни креации или едноставни дневни костуми,...

Андреа Мирческа е првата жена-добитничка на наградата за најдобар млад џез-музичар

Басистката Андреа Мирческа е добитник на годинешната награда за најдобар млад џез-музичар „Златен орикс“, доделена од „Катар ервејс“ како дел од Скопскиот џез-фестивал. Авиокомпанијата,...

Пишувањето пред спиење ослободува од лоши мисли

Доколку имате емоционален товар од кој со години не можете да се ослободите и тој само се таложи во вашите мисли, сѐ што треба...

Видео игрите заработија повеќе од музичката и видео индустријата

Видео игрите моментално „држат“ повеќе од половина од пазарот за забава во Велика Британија, пренесува Би-би-си. Истражувањата на „Ентертејнмент ритејл асосиејшн“ (ЕРА) покажуваат дека...

Оливија Њутн Џон ја продава гардеробата од „Брилијантин“

Актерката и пејачка Оливија Њутн Џон (71), најпозната по улогата во филмот „Брилијантин“, ќе продаде на аукција речиси 500 свои работи и предмети вклучувајќи...

Носењето ужинка на училиште ја нарушува еднаквоста меѓу учениците?

Родителите ширум Италија луто реагираа на пресудата на тамошниот Врховен суд, според која правото на децата на училиште да носат ужинка од дома не...

Шпански фотограф со креативни трикови прави уникатни слики

Има многу трикови што ги користат фотографите за да си поиграат со перспективата, од аголот на фотографирање до рамките. Шпанскиот фотограф Џорди Пуиг стана...

Опасниот шарм на убиецот од хит-серијата „Ти“

Стабилната формула на Нетфликс, која успешно го заробува вниманието на гледачот, освен што вклучува одлични филмски наслови, не разочарува ниту со широката понудена палета...

Умеам да се радувам, тоа е причината за мојата насмевка

НАТАША КРСТЕВСКА-МИЈАТА, КАНТАВТОРКА Поминувам низ силна креативна фаза и непредвидливо е до кога ќе трае, затоа треба да се искористи максимумот, вели Мијата, Кантавторката Наташа Крстевска-Мијата,...