15.8 C
Skopje
14.10.2019 - 23:12

Британското денс-трио „Дисајплс“ на овогодишниот фестивал „Си Денс“

Најбараното британско денс-трио „Дисајплс“, ќе му се придружи на својот пријател и ментор Дејвид Гета во завршната ноќ на овогодишниот „Си Денс“ (Sea Dance)...

Врсничкото насилство не е производ на „Инстаграм“

„Инстаграм“ не може да го реши проблемот со врсничкото насилство (булинг), вели сопственикот на на платформата, Адам Мосери. Тој додава дека булингот на интернет е...

Шон Пен снима документарец за убиениот новинар Кашоги

Американскиот глумец Шон Пен се наоѓа денеска во Истанбул, каде работи на снимање документарен филм за новинарот Џамал Кашоги, кој на 2 октомври е...

Како успеа „Монти Пајтон“ да го смени светот?

Половина век од култната британска ТВ-серија Серијата стекна огромна популарност и успех во светот и имаше големо влијание на модерниот хумор и на популарната култура Британските...

Нуклеарниот погон ја тестира заложбата на Индија за заштита на загрозените видови

Локалните активисти и шумарските службеници од индиската сојузна држава Телангана се подготвуваат за жесток конфликт откако централната влада во мај даде дозвола за проект...

Албумот „Blood on the Tracks“ на Дилан ќе биде објавен и како филм

Дилановиот класик кога станува збор за албумите, „Blood on the Tracks“, наскоро ќе биде пренесен на филм, а ќе го режира легендарниот режисер на...

Четврто издание на фестивалот „Охрид колинг“

Од 1 до 4 август на нова локација, во кругот на поранешната касарна во Охрид, ќе се одржи четвртото издание на „Охрид колинг 2019“...

Амстердам ќе ги покаже „сите Рембранти“

Музејот Ријксмузеум во Амстердам 350 годишнината од смртта на големиот сликар Рембрант ван Рејн што се навршува следната година, ќе ја одбележи со отворање...

Најдобрите филмови инспирирани од игри

Иако филмовите инспирирани од видеоигрите обично не се многу добро прифатени од критичарите и публиката, сепак има и такви што успеаја да си обезбедат...

Нoв Зеланд на туристите ќе им наплатува такса на влез во земјата

Владата на Нов Зеланд одлучи да го усогласи експлозивниот пораст на бројот на туристи и заштитата на она што најмногу ги привлекува – недопрената...