-1.4 C
Skopje
28.2.2020 - 7:03

Утревечер во Домот на АРМ почнува фестивалот „Филиграни 2019“

Дваесет и шестото издание на фолк фестивалот „Филиграни“ ќе се одржи утревечер, со почетокот во 20 часот во салата на Домот на АРМ во...

Астрофизичар порачува дека нема да стигнеме на други планети, да ја чуваме нашата

Мајк Мејор и неговиот колега, двајцата добитници на Нобеловa награда, Дидиер Квелоз, ја откриле во 1995 година првата егзопланета, која има сличен потенцијал со...

Хиените се неверојатни машини за кршење коски

Денес хиените можат да се сретнат само во Африка. Но нивните предци, пред околу 20 милиони години, најпрво се појавиле во Европа или во...

Рекордни 7,36 милиони посетители во „Метрополитен“ музејот

Најголемиот американски музеј, „Метрополитен“ во Њујорк, кој има три локации во градот, во 2018 година го посеиле 7.360.000, што е рекорд за една година. Во...

Во Кавадарци изложба на графики од 13 автори од Куманово

Вечерва со почеток во 19 часот во галеријата на Домот на културата „Иван Мазов Климе“ ќе биде отворена изложба на дела од осмото издание...

Фасцинантни црно-бели фотографии од Италија во 1960-тите

Постојат толку многу фотографи од други земји што ги документираат Италија и Италијанците, од Анри Картие-Бресон до Вилијам Клајн, но фоторепортажата на Бруно Барбеј...

Заедно во уште една балетска приказна – Еуролинк бесплатна балетска школа

Традиционално, петта година по ред, Еуролинк осигурување создава успешна балетска приказна за деца на возраст од 7 до 12 години. 50 момчиња и девојчиња...

„Игра на тронови” и „Прекрасната гoспоѓа Мајсел” со најмногу Еми награди

Серијата „Игра на тронови" на американската кабелска телевизија Ејч-Би-О (HBO) беше удостоена со наградата Еми за најдобра драмска серија на 70-тата церемонија за наградите...

Ријана во тропскиот музички трилер „Островот Гуава“

Убавицата од Барбадос, Ријана, наскоро ќе ја гледаме во тропски трилер за локален музичар, на кој работеше заедно со Доналд Гловер, познат под уметничкото име Чајлдиш...

Наши музичари свиреле на Матка, Водно, Кокино и во Врело

Велат за музиката нема нација, раса, полова различност, старосни граници, едноставно таа допира до сите луѓе што го разбираат нејзиниот универзален јазик. Исто така,...