23.3 C
Skopje
22.9.2019 - 19:07

Фелисити Хофман осудена на казна затвор за давање поткуп

Познатата американска актерка Фелисити Хофман, ѕвезда на серијата „Очајни домаќинки“, е осудена на 14 дена затвор заради вмешаност во афера со давање поткуп за...

Суперхероите станаа јавни личности, не се веќе отпадници

Ексклузивно за „Нова Македонија“ - интервју со Сајмон Кинберг Сајмон Кинберг е сценарист, продуцент и режисер на „Мрачниот феникс“, најновиот филм од франшизата за „Екс-мен“....

Наставник во Гана танцува со децата за полесно да научат

Наставникот Саки Перси од Гана стана популарен на социјалните мрежи откако објави снимка на која игра со учениците. Тој вели дека сака да го...

Необична мисија за спас на шумите во Индонезија

Жител на село во Источна Јава започна необична мисија за да ја подигне свеста за зачувување на шумите: тој ќе изоди 800 километри до...

Највисоки оцени за „Светот на Биби“ на саемот на Тулуз

Со највисоки оцени беше оценета презентацијата на „Светот на Биби“ на Саемот на цртани филмови што се одржа вчера во Тулуз, Франција. По сите категории...

Светски познатиот „Д кјур“ на „Егзит 2019“

Еден од најголемите бендови во историјата на популарната музика ќе настапи на фестивалот „Егзит 2019“, соопштија организаторите. „Д Кјур“ идната година ќе биде апсолутен...

Виола Дејвис ќе ја игра Мишел Обама во ТВ-серијата „Прва дама“

Глумицата Виола Дејвис ќе ја игра бившата прва дама на САД, Мишел Обама, во новата телевизиска серија „Прва дама“, објавија американските медиуми. Серијата ќе...

Град во Франција со закон забрани тажни филмови, книги и музика

Градоначалникот на една општина во западна Франција со закон наредил граѓаните да „бидат весели“ една недела во октомври, за време на локалниот фестивал, кога...

Тони Зен го промовираше својот најнов албум „Од изворот на изборот“

Хип-хоп артистот Тони Зен вчеравечер во МКЦ го промовираше својот шести по ред албум со наслов „Од изворот на изборот“. Пред повеќе стотици гости,...

„Кукла како мене“

Пред да почне да изработува кукли, Ејми Јандришевич била социјална работничка во детското онколошко одделение во една болница. Таму работела со куклена терапија, но со...