9 C
Skopje
20.2.2019 - 21:12

„Десонанз“ дел од маратонска берлинска журка

Македонскиот електронски фестивал „Десонанз“, кој годинава обележува 10 години од основањето, на 15 август ќе биде дел од маратонска берлинска журка, која се одржува...

Јадете како шампионите од Барселона заедно со БЕКО

Компанијата БЕКО ги кани сите заинтересирани присуствуваат и да учествуваат на регионалната турнеја „Јади како шампион" (Eat like a pro), со којашто се бори...

НАСА лансираше нов топлотен штит кон Марс

Американската Национална воздухопловна и вселенска агенција (НАСА) вчера го лансираше и тестираше новиот топлотен штит, налик на чадор, којшто отвара можности за испраќање луѓе...

Ленд Ровер го претстави Evoque

На специјален настан во Лондон, Ленд Ровер официјално ја претстави новата генерација на моделот на Ренџ Ровер – Evoque. Дизајниран да асоцира на поголемиот...

Најмладата учесничка Сара Гигова ќе го отвори „Макфест 2018“

Првата полуфинална вечер на фестивалот на забавна музика „Макфест“, што ќе се одржи во Штип на 4, 5 и 6 октомври ќе ја отвори...

Социјалните мрежи имаат поштетно влијание врз тинејџерките

Тинејџерките имаат двојно поголема шанса да добијат симптоми на депресија поврзани со користење на социјалните мрежи отколку момчињата, поради онлајн злоставувања, нарушување на спиењето,...

„Аутдор-фестивал“ во најзелениот предел Азот

Од 25 до 27 мај во селото Богомила, општина Чашка, четврти пат се одржува велосипедски офроуд-настан, кој поради проширувањето на активностите оваа година прерасна...

Пантелис Кастанидис очекува победа на 25-те „Охридските трубадури“

Пантелис Кастанидис, еден од најнадежните млади пејачи во Грција, ќе настапи на Интернационалната вечер на јубилејните „Охридски трубадури“. Тој со песната „Тора агапао“ се...

„Шарп“ станува трет производител на OЛЕД дисплеи за смартфони

Паметните телефони со OЛЕД дисплеи нудат повисок квалитет и се соодветно поскапи од конкурентските модели поради технологијата што ја користат. Во моментов, „Самсунг“ е глобален...

Зголемен бројот на горили, но и натаму се „загрозен вид“

Меѓународната унија за заштита на природата со седиште во Швајцарија го смени статусот на планинските горили од „екстремно загрозен вид“ во „загрозен вид“. – Со...