Автограм на Атиџе за Холивуд во очекување на „оскарите“

Македонија со нетрпение ја очекува вечерашната церемонија на доделување на „оскарите“ во театарот „Долби“ во Лос Анџелес, на која „Медена земја“ е во конкуренција...

„Оскарите“ сè уште се важни, но не и победниците

Автор: Адам Епстајн Кварц Што им е заедничко на „Граѓанинот Кејн“, „Вертиго“, „2001: вселенска одисеја“ и „Таксист“? Ниеден од овие филмови, кои се едни од највлијателните...

Испишувањето историја можеби нема да биде доволно за „Медена земја“?

„Медена земја“ веројатно нема да освои „оскар“ иако го заслужува тоа, особено во конкуренција за најдобар документарен филм, според предвидувањата на Џејк Којл за...

Канадските славни личности Хари и Меган веќе нема да бидат јавен имот

И така тие заминаа. Не е тешко да се види зошто - медиумите ги избркаа, повеќе отколку кој било друг фактор, а нивната улога...

Хари и Меган останаа без кралските титули и без 2,4 милиони фунти

Принцот Хари и неговата сопруга Меган веќе нема да добиваат јавни пари за кралските должности, нема да ги користат титулите Кралско височество и нема...

Кралицата се согласи со одлуката на Хари и Меган

Британската кралица Елизабета Втора денеска соопшти дека се согласила со желбата на принцот Хари и неговата сопруга Меган да водат самостоен живот и дел...

„Џокер“ со 11 номинации за „оскар“

Американската филмска академија ги објави номинациите за престижната награда „оскар“, чие 92. свечено доделување ќе се случи на 9 февруари. За најдобар филм номинирани се...

Британската кралица свика итен семеен состанок за одлуката на Хари и Меган

Британската кралица Елизабета за денеска закажа семејна средба на која ќе се разговара за одлуката на принцот Хари и неговата сопруга Меган да се...

Зошто целата вина да падне врз Меган?

Принцот Хари и Меган, војвотката од Сасекс, соопштија дека се повлекуваат од должностите во кралското семејство. Во рамките на таа одлука тие ќе минат...

Божиќ кај нашинците во Мелбурн, Чикаго, Аруша и Венеција

Се вели, кај и да си за Божиќ дома да си, но за жал, некои Македонци својот дом го преселија многу далеку, одејќи по...