25.1 C
Skopje
19.10.2019 - 16:30

Андреа Мирческа е првата жена-добитничка на наградата за најдобар млад џез-музичар

Басистката Андреа Мирческа е добитник на годинешната награда за најдобар млад џез-музичар „Златен орикс“, доделена од „Катар ервејс“ како дел од Скопскиот џез-фестивал. Авиокомпанијата,...

Плетењето е одново во мода: Млади таленти заедно ја оживуваат заборавената традиција

Со тридневна работилница под менторство на дизајнерката Ирина Тошева, започна реализацијата на проектот „Нитка“, чиишто учесници ќе ѝ се претстават на јавноста со заеднички перформанс, во...

Гаргојли – ѕверовите што ги чуваат црквите

Гаргојлите во Католичката црква се претставени како зли демони кои се наоѓаат надвор од црквата, како спротивност на светоста и безбедноста која е внатре. По...

„Храната е движење“ – мото на првиот „Слоу фуд салон“

Под мотото „Храната е движење“ во хотелот „Александар палас“, во Скопје, ќе се одржи првиот „Слоу фуд салон“. Целта на настанот е да ги...

Го сакам филмот поради интимната врска меѓу актерот и камерата

Иво Јончев, бугарски актер и режисер Има претстави и филмови што одговараат за регионот, но начинот и методите со кои се обработуваат се многу различни...

Маратонците што трчаа во чест на Тоше ќе бидат пречекани со рози

Ве покануваме сите масовно да излеземе на крушевските улици во 11.30 часот да ги пречекаме маратонците и да продолжиме заеднички да го чуваме споменот...

Премиера на нова HBO серија „Чувари“

Новата HBO серија „Чувари“ (Watchmen), чие дејство се одвива во алтернативна, современа стварност во САД, ќе има премиера на 21 октомври на HBO GO....

Астрофизичар порачува дека нема да стигнеме на други планети, да ја чуваме нашата

Мајк Мејор и неговиот колега, двајцата добитници на Нобеловa награда, Дидиер Квелоз, ја откриле во 1995 година првата егзопланета, која има сличен потенцијал со...

Селото што го попречува походот на Илон Маск кон Марс не се продава лесно

Плановите на Илон Маск за проширување на капацитетите на компанијата „Спејс екс“ во областа Бока Чика во американската сојузна држава Тексас наидоа на отпор...

Колекцијата „Пепелта на човештвото“ победи на натпревар за еколошка мода

Со ваквите награди, „Редрес“ сака да биде инспирација за да се вложи повеќе во образованието на дизајнерите, за понатаму да има работна сила што...