-2 C
Skopje
23.2.2019 - 6:30

Во Кавадарци изложба на графики од 13 автори од Куманово

Вечерва со почеток во 19 часот во галеријата на Домот на културата „Иван Мазов Климе“ ќе биде отворена изложба на дела од осмото издание...

Кој ќе го спаси Вестерос?

Преостануваат помалку од два месеци до почетокот на последната, осма сезона од ТВ-серијата „Игра на троновите“, па се појавија нагаѓања дека Серсеи Ланистер ќе...

Почина модниот креатор Карл Лагерфелд

Германскиот моден креатор Карл Лагерфелд почина денеска на 85-годишна возраст. Веста за смртта на креаторот ја објави францускиот весник „Пари мач“. Лагерфелд беше креативен директор на...

Нова песна на „Ласт експедишн“ по две децении

„Браво дечки! Интелигентно и со срце!“, „Супер актуелно, а задржан вашиот звук!“, „Фантастично! Живели, и уште, ајде уште!!!“, се само некои од коментарите за...

„Квин“ ќе настапи во живо на доделувањето на Оскарите

Британскиот рок-бенд „Квин“ ќе настапи во живо на доделувањето на Оскарите в недела, објавија вчера организаторите. Биографскиот филм за славниот пејач Фреди Меркјури, „Боемска...

Секоја фаза од создавањето на „Урбани легенди“ носеше различни нијанси на радост

Во телефонот и низ лаптопот веќе имам една-две листи со идеи за приказни што би било убаво некогаш да ги напишам, како надоврзување на...

Десет необични растенија совршени за чување во домашни услови

Најверојатно можете да препознаете некои кактуси на прв поглед. Но дали сте чуле за сукулент-роза или делфин-кактус? Ако имате едновидни цвеќиња во вашиот дом,...

Портокалови алигатори ги изненадија жителите на Јужна Каролина

Два портокалови алигатора се забележани на плажата Сајпрус Рич во американската сојузна држава Јужна Каролина. Ова се случува само две години откако друг портокалов...

Сите Оскари ќе се доделуваат во живо на 24 февруари

Организаторите на церемонијата на доделување на филмските награди Оскар се откажаа од намерата четири статуетки да се доделат за време на рекламите во текот...

Дона Самер – најголемата дива на дискомузиката

Во почетокот на седмата деценија на минатиот век се појавува и се развива еден неверојатен феномен, ноќните клубови што популарно се наречени дискоклубови. Тоа...