22.1 C
Skopje
24.4.2019 - 18:36

Благородната мисија на книгата „Татковината во детските срца“

На 2 април, Светскиот ден на литературата за деца, уште една книга за најмладите читатели ќе ја здогледа светлина на денот. „Татковината во детските...

„Модниот викенд“ ќе обедини 29 дизајнери од Европа

Модни дизајнери од: Белгија, Германија, Португалија, Франција, Романија, Латвија, Естонија, Грција, Турција, Бугарија, Словенија, Хрватска, Црна Гора, Босна и Херцеговина, Србија, Косово и од...

„Гугл плус“ ќе биде ставен вон функција

Социjалната мрежа „Гугл плус“ ќе биде ставена вон функција, откако во март беше откриена аномалија, што можеби ги изложила на опасност личните податоци на скоро...

Аксвел и Ингросо покажаа зошто се едни од најбараните диџејски ѕвезди

Откако еден од најуспешните македонски диџеи, Александар Галоски, ја загреа атмосферата на стадионот на АРМ, со што почна годинашното издание на фестивалот „Скопје колинг“,...

Роби Вилијамс е подготвен да се врати во „Тејк дет“

Роби Вилијамс, светски познатиот пејач, кој настапи на отворањето на актуелното Светско првенство во фудбал, неодамна изјави дека е подготвен да се врати во...

Музичко патување во иднината со „Крафтверк“

Уште од првите синтисајзери од марката „муг“ од 1960-тите години, па до денешниот лаптоп, електронскиот звук бил важна карактеристика во музичкиот лексикон на рокот....

Светски познатиот „Д кјур“ на „Егзит 2019“

Еден од најголемите бендови во историјата на популарната музика ќе настапи на фестивалот „Егзит 2019“, соопштија организаторите. „Д Кјур“ идната година ќе биде апсолутен...

Ивона Јовановиќ сними спот за „Убав е овој свет“

Макфестовската тема на Ивона Јовановиќ, „Убав е овој свет“, деновиве доби свое видеоиздание, кое го изработија Давид Радичевски, познат на широката јавност како Давид...

Која компанија следна ќе се приклучи кон Фејсбук

Фејсбук може да се здружи со други големи компании и без да се соочува со антимонополски главоболки, ако избереме да влеземе во нови пазари,...

Викинзите живеат преку фестивалот „Ап-Хели-Аа“

Секој последен вторник во јануари, во Лeрвик се спалува реплика на викиншки брод, во чест на фестивалот „Ап-Хели-Аа“ кој се одржува на Шетландските Oстрови...