25.7 C
Skopje
19.7.2019 - 12:43

Џулија Робертс во улога на мајка што се бори за своето семејство

Објавени се првите кадри од новата филмска драма „Бен се врати“, во која со својата извонредна глума повторно ќе нѐ освои фантастичната Џулија Робертс....

Нова фестивалска авантура на Стотројка – „103 генерации“

Во Младинскиот културен центар во Скопје в сабота, со почеток во 20 часот, на два подиума, музичкото радио Канал 103 организира целовечерен фестивал со...

Необичните Велигденски ритуали на Филипинците

Католичките верници на Филипини за Велигден имаат необичен ритуал, за време на кој некои од нив се приковани за дрвени крстови и со ваков...

За милион долари Мадона ќе настапи на Евровизија

Познатата американска поп-пејачка Мадона ќе настапи на фестивалот Песна на Евровизија во Израел за хонорар од милион долари. Трошокот го презеде милијардерот Силван Адамс. Тој...

Угина последниот машки суматрански носорог во Малезија

Официјалните малезиски претставници соопштија дека угина последниот машки суматрански носорог, што е удар за напорите за зачувување на загрозените видови во таа земја. -Носорогот наречен...

Вајнстин обвинет за силување

Обвинител на Менхетен покрена обвинение против американскиот продуцент Харви Вајнстин за силување и кривично сексуално дело. Обвинителот Сајрус Р. Венс во образложението за обвинението истакна...

Научниците развиваат специјален тест преку кој ќе може да се детектира Алцхајмер

Најновите истражувања покажуваат дека преку крвна слика ќе можат да се детектираат знаци на оштетување на мозокот кои подоцна ќе може да се искористат...

Спецификата на балканските везови привлечна за Европа

Под мотото „Да живееме заедно“ неодамна во Букурешт, Романија, се одржа франкофонската средба, на тема „Везот, традицијата и претприемаштвото“, чиј дел беа везилки од...

Кевин Костнер и Вуди Харелсон ќе трагаат по Бони и Клајд

„Нетфликс“ го објави трејлерот за филмот „Последната заседа“ (The Highwaymen), во кој Кевин Костнер и Вуди Харелсон глумат тексашки ренџери што трагаат по Бони...

Волшебните предели на Тоскана

Во италијанскиот регион Тоскана се наоѓа официјално најубавиот град на светот, наречен и музеј под ведро небо. Се разбира тоа е Фиренца. Од Етрурците...