10.4 C
Skopje
18.3.2019 - 23:44

Филмови што го сменија светот

Филмските остварувања раѓаат нови идеи, нѐ учат на нови работи и наметнуваат вредности што брзо се присвојуваат и шират. Благодарение на некои филмови, девојките...

Моите песни се попаметни од мене и ќе ме надживеат

Во рамките на серијата концерти со кои Ѓорѓе Балашевиќ одбележува 40 години успешна музичка кариера, во саботата овој познат кантавтор имаше незаборавна средба со...

Премиерата на „Успех“ закажана на 6 јануари

Премиерата на првата регионална серија во продукција на Ејч-би-о Европа, „Успех“, е закажана за 6 јануари, кога сите шест епизоди ќе бидат достапни за...

„Ај кју“ со одличен настап и во Амстердам

По учеството на „Израел повикува“ и по настапот на финалето на СЕХА-лигата во Скопје, како ексклузивни гости, нашите евровизиски претставници „Ај кју“ деновиве беа...

Поглед одблизу на одвоениот живот на Доналд и Меланија Трамп

Американскиот претседател Доналд Трамп и неговата сопруга Меланија имаат исклучително одвоени дневни рутини, открива „Вашингтон пост“. Тој станува во 5.30 часот наутро, по што...

Сакам да го извадам македонскиот рокенрол од подрумите

Тошо Филиповски, автор на „Првата македонска рок-енциклопедија“ Особено сум горд на првите македонски рокери, на ентузијастите од 1960-тите, 1970-тите што ги поставуваа темелите на македонската...

Вили Нелсон – неуништливиот кантри-одметник

Неговата кантри-музика е толку моќна и автентична што има големо влијание врз рок, фолк и блуз-музиката, па дури и врз госпелот Кантри-музиката ги има Хенк...

Сомнителен пакет пронајден до ресторанот на Роберт де Ниро

Еден од сомнителните пакети, кои изминатите два дена се испраќаат на адреси на политичари од Демократската партија во САД, но и новинари, бил пронајден...

Харви Вајнстин снимен како сексуално вознемирува млада актерка

Холивудската актерка Мелиса Томпсон објави видео со продуцентот Харви Вајнстин, на кое се гледа како тој се однесува на бизнис средба со помлада девојка. Томпсон...

Откриените фосилни остатоци од слонот стари осум милиони години

Фосилни остатоци од изумрен слон од пред околу осум милиони години се откриени во близина на неготинско Долни Дисан. Според првичните согледувања, најверојатно станува...