Во НП Маврово се среќаваат помеѓу 10 и 18 риса

МЕД и НП Маврово изработија акциски план за заштита на балканскиот рис до 2020 година Систематски активности за заштита на балканскиот рис на подрачјето на...

Бриселскиот „Атомиум“ одбележува 60 години постоење

Познатиот бриселски споменик „Атомиум“ оваа година одбележува 60 години постоење, а по тој повод ќе се одржат повеќе манифестации. Делото е изградено за Светската изложба...

Кубанците „Фламенко Екос“ на јубилејниот Фестивал на музика од светот во Битола

Гавни ѕвезди на десеттото, јубилејно издание на Фестивалот на музика од светот, чиј организатор е Центарот за култура во Битола, а што ќе се...

Песните на „Фолтин“ склопени во книжуле

Песните „131“, „87“, „128“ од албумот „Оваа трансплантирана машина за чукање“ , „Двојка“ од албумот „Антитело“ на бендот „Фолтин“, еден куп други отпеани, но...

ФОТО: Најстариот човек на светот има 121 година и посакува уште да живее

Мануел Гарсија Хернандез можеби е најстариот човек на светот. Тој има 121 година и се грижи за кокошки на семејна фарма во Веракруз, Мексико....

Неверојатна трансформација, имала 150 килограми, денес е секс бомба

Приказните за губење на тежината, особено приказните за трансформациите, се пример за тоа колку напорно луѓето работат на себе со цел да постанат среќни...

Уапсен „најсиромашниот дилер“, му пресудиле селфи фотографиите

Британската полиција уапси дилер на дрога врз основа на неговите непромислени фотографии на кои се фалел со огромни количини пари, скапи часовници и накит,...

БОШ е летувалиште за вистинско културно-забавно освежување

Во три дена ќе можат да се проследат изложби, инсталации, филмови, концерти, диџејски сетови и, нормално, плажирање на Сифулајка Истрауматизирани од секојдневниот живот, потресени од...

Семејна драма- го тужат синот оти не сакал да се отсели од нивниот дом

Родителите на 30-годишниот Американец Мајкл Ротондо го тужеле нивниот син оти не сакал да се пресели од куќата и да живее сам, пишува Си-Ен-Ен. Судските документи покажуваат...

Искачувањето исцрпува, спуштањето бара ментална подготвеност

Марјан Бонев, планински тркач Марјан Бонев в недела ќе ја трча дистанцата од 23 километри на планинската трка „Водно - Матка планински маратон“, која е...