2.6 C
Skopje
29.1.2020 - 10:30

„Златната палма“ на Ален Делон отвори осетливи прашања за Канскиот фестивал

Додека Канскиот филмски фестивал синоќа се подготвуваше да слави во чест на Ален Делон, добитникот на наградата за животно дело, Санд ван Рој, актерката...

Позната причината за самоубиството на дизајнерката Кејт Спејд

Модната дизајнерка Кејт Спејд се самоубила, откако паднала во длабока депресија поради семејни проблеми, соопшти порталот ТМЗ. Педесет и пет годишната Спејд не сакала да...

ФОТО: Најстариот човек на светот има 121 година и посакува уште да живее

Мануел Гарсија Хернандез можеби е најстариот човек на светот. Тој има 121 година и се грижи за кокошки на семејна фарма во Веракруз, Мексико....

Жената што го преплива Ла Манш четири пати

Сара Томас (37), која се борела со карцином, е првата жена што четири пати го преплива Ла Манш во еден подвиг, пренесува Би-би-си. Томас подвигот...

Мараја Кери ја заокружи божиќната турнеја со настап во Њујорк

Мараја Кери успешно ја заврши својата турнеја „All I Want For Christmas Is You“, со последен настап во „Медисон сквер гарден“, Њујорк.Таа заблеска на...

Откриени тајните од епската „прва мисија на последната планета“ на НАСА

Ракета со големина од 68 метри беше лансирана од Кејп Канаверал, САД, во 2006 година, носејќи ја сондата тешка околу 450 килограми, наречена „Нови...

Музика од Мали и светски ѕвезди на „Оф-фест“

Традиционалниот „Оф-фест“, кој годинава ќе се одржи (рекордни шест дена) од 3 до 8 јуни, е сочинет од девет настапи и еден документарен филм....

Сајси МС на „Бич филм-фестивал“ и „Блендер“

Српската хипхоп и треш-дива Сајси МС ќе настапи на првото издание на „Бич филм-фестивал“, на плажата Оревче, во Охрид. Нејзиниот настап е резултат на...

Вечниот мраз нуди увид во економијата на Римското Царство

Корите од мраз на Гренланд долго време се користат за следење на климатските промени, кои се бележат во изотопите на кислородот од замрзнатата вода....

Скоро секое петто дете во Србија е со вишок килограми

Речиси секое петто дете во Србија има вишок килограми, осум отсто од нив се дебели, а бројот на дебели деца од година во година...