9 C
Skopje
16.2.2019 - 19:24

Вевчанска пародија на политичките околности

Вчера василичарските тајфи од Горна и од Долна Маала, придружени од зурли и тапани, продефилира низ населбата, претставувајќи ги своите маски за актуелните сатирични...

По смртта на најстарата жена на светот, Гркинка ја презема титулата

Најстара жена на планетата е Гркинката Катерина Карнару од грчкиот остров Пелопонез, која има 112 години, а која со оваа титула се стекна откако...

„Европа“ главен кандидат за вонземен живот

Јупитерската месечина Европа е главен кандидат за вонземски живот, објавија научниците, бидејќи две децении темелно ги проучувале старите податоци за вселенските летала на Галилео. Тоа...

Црвеното вино ефикасен лек

Според Државниот Универзитет во американската сојузна држава Џорџија, црвеното вино е ефикасен лек против астма, белодробни заболувања и воспаление на средното уво. Имено, ресвератролот, состојка...

Ејжа Арџенто обвинета за сексуален напад врз малолетник

Си-ен-ен повлекува три епизоди од шоуто на готвачот Ентони Бурдејн со неговата девојка, глумицата Ејжа Арџенто и поради обвиненијата кон неа за сексуален напад...

Обожаватели преку петиција бараат враќање на режисерот на „Чувари на Галаксијата 3“

Откако пред неколку дена, поради контроверзните објави на Твитер, Дизни го отпушти режисерот Џејмс Ган од проекот „Чувари на Галаксијата 3“, илјадници обожаватели преку...

Астронаут се откажа од обуката на НАСА

Првпат во 50 години астронаут се откажа од подготвителните обуки на американската Национална воздухопловна и вселенска администрација (НАСА). Кандидатот за астронаут Роб Калин (34) одлучи...

Меланија заработила сто илјади долари од нејзините фотографии

Од стапувањето на нејзиниот сопруг на должноста претседател на САД, Меланија Трамп заработила стотина илјади долари од фото-агенцијата Гети, за објавување на нејзини фотографии,...

Седмо издание на „Брајдал фешн најт“

Идните невести ќе имаат уште една шанса да ги видат најубавите венчални фустани на седмиот „Брајдал фешен најт“ закажан на 4 февруари, во хотелот...

Нета му ја донесе четвртата победа на Израел на „Евровизија“

На прес-конференцијата по победата, израелската претставничка им се заблагодари на сите што ја поддржувале, а особено на претставниците на ЛГБТ-заедницата и маргинализираните групи, без...