14 C
Skopje
17.11.2019 - 19:44

Илон Маск и супер-ракетата „Старшип“ немаат време за губење

Извршниот директор на „Спејс екс“ Илон Маск соопшти возбудлив план за тестирање и конструкција на флота ракети „Старшип“ за кои тврди дека евентуално ќе...

Тајните на „Област 51“ останаа безбедни

Гратчето Рејчел во американската сојузна држава Невада се подготвуваше за инвазија од 30 илјади луѓе при планираниот упад во „Областа 51“, но бројот на...

Синилото на морето, дополнето со шармот на малите гратчиња

Репортажа: Азурен Брег, Франција Тргнувајќи од Мантон, па натаму преку Монако, Монте Карло, Ница, Антиб, Кан, па до Сен Тропе, се минува низ живописни...

„Дејли стар“ објави прилог за зачудувачката врска на Ристе Трајковски со жирафите

Приказната на нашиот зоо-негувател Ристе Трајковски и неговата долгогодишна зачудувачка врска со жирафите во Золошката градина во Скопје ја објави британски „Дејли стар“. Таблоидот...

Од Стојаково до Пекинг со ,,рено 4″ – непланиран застој за македонските авантуристи

Откако со своето „рено 4“ произведено во 1978 година лани појдоа од Стојаково и стасаа до Ница, овојпат планот на Џоко Шуклев и Ѓорѓи...

Арената „Тоше Проески“ одекнуваше од хитовите на Здравко Чолиќ

  Најголемата музичка ѕвезда во регионот, Здравко Чолиќ, вчеравечер цели три и пол часа им ги пееше своите најголеми хитови на скопјани, во арената „Тоше...

Сценаристот на „Чернобил“ апелира за почит кон жртвите

Авторот на американската телевизиска мини-серија во продукција на ХБО, чија тема е најголемата светска нуклеарна катастрофа во Чернобил, проговори за непристојните фотографии и самослици...

Тамара прва од гласовите на жирито, а седма во финалето

Македонската претставничка на „Евровизија“, Тамара Тодевска сепак заврши на седмото место на евровизиското финале и на првата позиција според гласовите на жири комисијата. На интернет...

Тамара и нејзиниот тим пречекани од семејствата и обожавателите на скопскиот аеродром

Тамара Тодевска и нејзиниот тим беа пречекани од членовите на нивните семејства, бројни обожаватели и претставници на медиумите на Меѓународниот аеродром во Скопје, каде...

Британците извлекоа политички лекции слушајќи ја „Proud“?!

Британскиот медиумски сервис Би-би-си се осврна на евровизискиот настап на Тамара во написот насловен „Пет лекции научени од Евровизија 2019“. - Под условите на новиот...