10.2 C
Skopje
29.11.2021 - 16:31

Македонското сонце на градите на самурајот го шири олимпискиот дух

Летните олимписки игри во Токио веќе се во тек, а група аниматори се надева дека ќе помогне луѓето да ги зафати олимпискиот дух и...

Меѓу ѕвездите се гледа богатство со доаѓањето на ерата на вселенскиот туризам

Подвигот на сер Ричард Брансон, кој со ракетата на неговата компанија „Вирџин Галактик“ вчера се издигна на 88 километри над Земјата, се смета како...

Евровизија ќе го тестира Дамијано за дрога

Евровизија ќе го тестира за дрога пејачот Дамијано – фронтмен на победничкиот рок бенд „Манескин“ од Италија. Организаторите на Евровизија (ЕБУ) истакнаа дека се свесни за...

Италијанската група „Манескин“ победи на „Евровизија 2021“

Со 524 гласови од жирито и од публиката, италијанската група „Манескин“, која ја пееше песната „Zitti e buoni“ (Тивко и добро), одлична рок нумера,...

Србија, Албанија, Грција и Бугарија во финалето на „Евровизија 2021“

Претставниците на „Евровизија 2021“ на сите четири наши соседни држави: Србија, Албанија, Грција и Бугарија се пласираа во финалето, што ќе се одржи во...

Познати првите десет полуфиналисти, Васил Гарванлиев не е меѓу нив

„Евровизија 2021“ Преставниците на Норвешка, Израел, Русија, Азербејџан, Малта, Литванија, Кипар, Шведска, Белгија и Украина, кои настапија на Првата полфинална вечер, што се одржа вечерва...

Доживеав парализа кога ми соопштија дека син ми има аутизам 

Водичот со наслов „Јас и аутизмот“ ја опишува животната борба на мајката Аниса Беќировиќ-Трпчевска која го има четиринаесетгодишниот син Адам, со дијагноза аутизам. Таа...

Гледаноста на „оскарите“ забележа пад на рекордно ниско ниво

Рејтингот на американските телевизии за церемонијата на „Оскарите“ падна на ново најниско ниво, според првичните податоци на „Нилсен“ за неделното шоу. Публиката на ТВ-мрежата што...

„Номадленд“ е најдобар филм, со „оскари“ се закитија и Клои Жао и Франсис Мекдорманд

„Номадленд“ е прогласен за најдобар филм, додека неговата ѕвезда Франсис Мекдорманд победи во категоријата за најдобра актерка на синоќешната церемонија на доделувањето „оскари“, во...

Васил Гарванлиев ќе учествува на „Евровизија“ наспроти реакциите на јавноста

МРТ одлучи Васил Гарванлиев ќе биде македонски претставник на „Евровизија 2021“, што во мај, ќе се одржи во Ротердам, Холандија. Така одлучи Комисијата за утврдување...